Zamek Świny – najstarsza warownia na Szlaku Zamków Piastowskich

Zamek Świny odwiedziłam w zasadzie przypadkiem po pobycie na pobliskim Zamku w Bolkowie. Zreszta według mnie to idealny pomysł na spędzenie wolnego dnia. Zamek Świny widać nawet z samego Bolkowa jeśli dobrze się rozglądniemy. Te majestatyczne ruiny w przyszłości mają być przekształcone w hotel i aktualnie prowadzone są różnego rodzaju prace, które mają przystosować obiekt do zwiedzania i dalszego zagospodarowania. Czy warto tu podjechać? Oczywiście, że tak!

Jeśli nie masz czasu zapoznać się teraz z wpisem zapisz go na Pintereście, aby do niego wrócić!

Informacje praktyczne

  • Bezpośrednio przed zamkiem znajduje się niewielki, darmowy parking
  • Zwiedzanie możliwe jest po wcześniejszym umówieniu się: +48 601 429 666 (Pan Bogdan)
  • Zwiedzanie zajmuje dosłownie kilkanaście minut do pół godziny, zamek można oglądać tylko z zewnątrz
Tu akurat nagrywałam relację na Instagrama sprzed wejścia do Zamku Świny

Historia Zamku Świny

Zamek Świny na Dolnym Śląsku jest jednym z najstarszych na Szlaku Zamków Piastowkich. Po raz pierwszy został wymieniony w kronice Kosmasa w 1108 roku jako Zvini in Polonia. Ponownie wymieniono go w bulli papieża Hadriana IV (1155), gdzie nazwano go Zpini. W XIII stuleciu miał utracić status kasztelani i przeszedł w posiadanie rycerskiego rodu Świnków. To właśnie oni na miejscu dawnych drewnianych umocnień postawili tu w połowie XIV wieku czterokondygnacyjną wieżę o charakterze mieszkalno-obronnym. Posiadała ona masywne mury o grubości 2,5 metra a także ziemno-drewniany wał obwodowy.

Oczywiście na przestrzeni lat zamek był rozbudowywany przez kolejnych właścicieli m.in. rodziny Gunczel czy Burgmann. Podczas renesansowej przebudowy skupiono się przede wszystkim na nowym dziedzińcu oraz odnowieniu dawnych, gotyckich budynków. Koleje prace przeprowadził Johann Sigismund von Schweinichen (zmarł w 1664 roku), który nadał warowni charakter zamku-rezydencji, który popularny był we Włoszech. Obiekt jako jeden z nielicznych przetrwał nienaruszony wojnę trzydziestoletnią, ponieważ nigdy nie był oblegany.

Podczas wojny siedmioletniej niestety w 1761 roku został ograbiony przez rosyjskich żołnierzy, którzy dopuścili się splądrowania grobowców Świnków, które znajdowały się w pobliskim kościele św. Mikołaja. Od tamtego momentu budowla zaczęła podupadać i zostałą opuszczona. Zniszczeń dopełnił huragan w 1848 roku i pożar kilkadziesiąt lat później. W 1905 roku właściciel zamku hrabia Stalisław Hoyosa oddał go pod opiekę Heimatverein Bolkenhain, która podjęła się renowacji i zabezpieczenia budowli. W tym czasie odgruzowano nurt, a wieże mieszkalną pokryto dachem. Podczas II wojny światowej zamek przeszedł na rzecz III Rzeszy, a w 1942 roku zajmował się tu między innymi magazyn części lotniczych.

Legendy i podania

  • Podług legendy ma być połączony tunelem z oddalonym o zaledwie kilka kilometrów Zamkiem Bolków.
  • Według kolejnej opowieści Zamek Świny już w czasach pogańskich stanowił ważny gród, który należał do panów z rodu Świńska Głowa. Po zdobyciu Śląska przez Mieszka I stali się oni jego wasalami, a od potomków Władysława Wygnańca otrzymali funkcje tutejszych kasztelanów. Mieli ją pełnić do momentu wybudowania w pobliżu kolejnej warowni w Bolkowie.
  • Rodzina Świnków była sławna na cały Śląsk, ale nie z powodu waleczności, a zamiłowania do trunków. To podobno od ich nazwiska pochodzi powiedzenie “pijany jak świnia”.
To drzewo (nie wiem co to dokładnie) mnie zachwyciło! Był wtedy 14 luty (Walentynki), a jemu wcale nie było za zimno, aby być zielonym!
Śniegu momentami było po kolana!

A Ty odwiedziłeś jakiś piękny zamek na Dolnym Śląsku?

PODOBA CI SIĘ WPIS? UWAŻASZ, ŻE TO CO ROBIĘ JEST POŻYTECZNE I CI POMAGA? MOŻESZ ZOSTAĆ MOIM PATRONEM, ABYM MOGŁA SKUTECZNIEJ ROZWIJAĆ SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ W INTERNECIE! WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W ZAKŁADCE PATRONITE ALBO POD LINKIEM: HTTPS://PATRONITE.PL/HISTRAVEL/DESCRIPTION
Możesz także pomóc w rozwoju bloga niewielką wpłatą – symbolicznym kosztem kawy! UWAGA! W zamian za największą otrzymasz przewodnik po 10 wybranych przeze mnie zamkach i pałacach Europy! Z góry dzięki!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

5 thoughts on “Zamek Świny – najstarsza warownia na Szlaku Zamków Piastowskich

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s