Wieża dziobowa i skarb, czyli dlaczego warto odwiedzić Zamek w Bolkowie

Zamki to z pewnością to z czego Dolny Śląsk słynie najbardziej! Jest ich jednak tyle, że ciężko wybrać te które warto zobaczyć. Według mnie jednym z must see podczas wyprawy w te regiony jest Zamek w Bolkowie, który góruje nad miastem. Nie jest on aż tak popularny, jak wszędobylski Zamek Książ w Wałbrzychu, a z pewnością ma on dla nas wiele do zaoferowania. Przykładem może być chociażby jedyna na Śląsku wieża dziobowa… Ale! Więcej o Zamku Bolków dowiesz się z poniższego wpisu, zapraszam do lektury!

Możesz pomóc w rozwoju bloga niewielką wpłatą – symbolicznym kosztem kawy!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Położenie i dojazd do Zamku w Bolkowie

Zamek znajduje się na wzniesieniu górującym nad Bolkowem w województwie dolnośląskim. Z Wrocławia samochodem można tu dojechać w około 1,5 godziny (80 km). Wejście do obiektu znajduje się od strony parkingu dla samochodów, który zlokalizowany jest przy ul. Bolka 12. Do Bolkowa można także łatwo dojechać autobusem z Jeleniej Góry i Wrocławia.

LEGENDA: Jedna z legend głosi, że Zamek Bolków połączony jest korytarzami z niedalekim Zamkiem Świny!

Historia Zamku Bolków

Pierwsze wzmianki na temat zamku pochodzą z XIII wieku, kiedy to książę legnicki Bolesław II Rogatka zatwierdza “castro nostro”. Mimo tego, tak naprawdę powstanie budowli wiążę się z osobą jego syna – Bolka I. To za jego panowania zamek zostaje otoczony murami obronnymi i systemem bram, a do tego wzniesiono budynki mieszkalne. W tym czasie powstaje także wieża dziobowa. Dalsza rozbudowa zamku przypada na okres panowania Bernarda oraz Bolka II, dzięki czemu staje się on najpotężniejszą twierdzą na terenie Śląska. Z tego okresu zachowały się tylko nieliczne elementy architektoniczne, w tym portale na parterze, dwudzielne okno wychodzące na dziedziniec na trzeciej kondygnacji oraz wewnętrzne okno w kształcie koniczyny.

WAŻNE: Zamek bardzo charakterystyczną wieżę, zwaną dziobową. To styl bardzo rzadko pojawiający się na terenie dzisiejszej Polski. Założona na planie koła, od strony południowo-zachodniej przechodzi w ostrze, tzw. dziób. Miał on powodować „ześlizgiwanie” się kul armatnich po płaszczyznach wieży. Budowla liczy sobie 25 metrów wysokości i mur ma 4,5 metra grubości! Zwiedzając Zamek w Bolkowie można na nią wejść. Roztacza się z niej piękny widok na okolice!

Po śmierci Bolka II całe księstwo świdnicko-jaworskie wraz z zamkiem stało się własnością Korony Czeskiej. Zamek swój ostateczny kształt uzyskał w XVI stuleciu, a przebudową kierował znany architekt Jakub Par. W 1703 roku zamek zakupił cystersi z Krzeszowa, a po sekularyzacji w 1810 roku przeszedł na własność skarbu państwa Prus. Powoli popadał w ruinę. W pierwszej połowie XX wieku rozpoczęto prace zabezpieczające obiekt przed dalszą dewastacją i tak naprawdę trwają one do dziś. Aktualnie mieści się tutaj Muzeum Zamek Bolków, które jest oddziałem Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

CIEKAWOSTKA: Przez przeszło 100 lat w średniowieczu Zamek w Bolkowie pełnił rolę skarbca. Później wszelkie kosztowności przeniesiono do Pragi. Mimo tego, Sowieci którzy przybyli tutaj w czasie II wojny światowej, usłyszawszy legendę o skarbach postanowili je odnaleźć. Wydrążyli więc ogromna dziurę w wieży. Ostatecznie dotarli jednak do komnaty głodowej…

Chcesz zostać Patronem bloga i pomóc w jego rozwoju? Zajrzyj pod link: HTTPS://PATRONITE.PL/HISTRAVEL/DESCRIPTION

Zwiedzanie Zamku w Bolkowie

Do zwiedzania udostępnione są wszystkie dziedzińce, wieża dziobowa oraz sale wystawiennicze. Znajdują się one w odrestaurowanym Domu Niewiast. Na pierwszym piętrze można zobaczyć wystawę stałą pt. „Budownictwo Obronne Księstwa Świdnicko-Jaworskiego”, zaś na parterze prezentowane są wystawy zmienne. Na zwiedzanie zamku trzeba przeznaczyć przynajmniej godzinę. Na miejscu znajduje się niewielki sklepik z pamiątkami.

WARTO WIEDZIEĆ: Co roku na Zamku w Bolkowie odbywa się festiwal muzyki gotyckiej Castle Party

Cennik:

  • w poniedziałki zwiedzanie jest bezpłatne, jednak zamknięte są sale wystawowe
  • pozostałe dni robocze, niedziele, święta i dni wolne od pracy: bilet normalny – 20 zł; bilet ulgowy – 10 zł
  • dokładne informacje znajdują się na stronie internetowej zamku

Godziny otwarcia najlepiej sprawdzić przed przyjazdem na oficjalnej stronie internetowej zamku.

2 thoughts on “Wieża dziobowa i skarb, czyli dlaczego warto odwiedzić Zamek w Bolkowie

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s