Top 5 miejsc na Maderze, które musisz zobaczyć!

Madera – wyspa wiecznej wiosny. Ostatnio przeżywa swój turystyczny rozkwit, można przeczytać o niej w zasadzie na każdym blogu poświęconym podróżom. Madera oferuje atrakcje każdemu typowi turysty, ale zadowoli głównie tych zachwycających się cudami natury. Na wyspie znajdziemy ich bardzo dużo, ciężko tak naprawdę wskazać te najpiękniejsze i warte zobaczenia w pierwszej kolejności. Poniżej przedstawiam moje top 5 na Maderze (ciężko było je wybrać!) – kolejność przypadkowa!

Możesz pomóc w rozwoju bloga niewielką wpłatą – symbolicznym kosztem kawy!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

1. Camara de Lobos i widok na Cabo Girāo – maderska perełka

Czy myślałeś, że jeszcze gdzieś na świecie możesz zobaczyć rybacką wioskę, która w zasadzie nie zmieniła się od stuleci? Takie miejsce możesz zobaczyć na Maderze, a mowa tutaj o przepięknym Camara de Lobos. Poza dawną i kolorową rybacką zabudową możemy tu odwiedzić miejsce, gdzie niegdyś przesiadywał sam Winston Churchil, który malował widok na łódki i ocean.To także jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc na całej Maderze. Jeśli chcesz wykonać wspaniałe zdjęcie z podróży, to jeden z powodów dlaczego powinieneś odwiedzić Camara de Lobos.

Z tutejszych tarasów widokowych rozpościera się także obłędny widok na największy klif na wyspie – Cabo Girāo! To jeden z najwyższych klifów w Europie, a widok na niego wręcz zapiera dech w piersiach i pokazuje, jak bardzo przyroda może być zachwycająca, a z drugiej strony potężna! Na sam klif można wejść/wjechać. Punkt widokowy jest bezpłatny, obok znajduje się także darmowy parking. To zdecydowanie must see podczas pobytu na Maderze!

2. Ribeira da Janela

Te dwie malownicze skały to jedne z najczęściej odwiedzanych miejsc na Maderze! Zaraz obok niewielkiej miejscowości Ribeira da Janela znajdującej się na północno-zachodnim wybrzeżu Madery można zobaczyć prawdziwy cud przyrody! To dwie skalne wysepki, a w zasadzie szkiery Ilheus Rib i Ilheus da Janela, które zamykają ujście wpadającej do oceanu rzeki.

Na miejscu możecie podejść zarówno na samą plaże, jak i specjalny punkt widokowy przygotowany specjalnie po to, aby móc podziwiać to dzieło przyrody! Obok znajduje się bezpłatny, niewielki parking, więc z pewnością warto poświecić chwilę i się tu zatrzymać np. w drodze na plaże w Seixal czy basenów w kraterach w Porto Moniz! To miejsce jest także bardzo fotogeniczne.

3. Wyjątkowa czarna plaża w Seixal!

To jedna z najpiękniejszych plaż na Maderze! Znajduje się w północno-zachodniej części wyspy i najlepiej dojechać tu samochodem. Z pewnością zachwyci Cię czarny, błyszczący piasek, który jest niezwykle delikatny w dotyku. Plażę otaczają piękne góry, co gwarantuje niezapomniane wrażenia. Okolica przypomina niemal sceny wyjęte z filmu Jurassic Park! Do tego często można tu spotkać fale, na których można poskakać! Trzeba tylko trochę uważać, bo potrafią być naprawdę wysokie!

4. Monte Palace

Na przedmieściach Funchal znajduje się przepiękna górska osada – Monte. Słynie przede wszystkim z przepięknych ogrodów tropikalnych i rezydencji. Doświadczycie też tutaj zapierających dech w piersiach widoki! Kiedy osiedlali się tutaj najbogatsi mieszkańcy Funchal, a ze względu na panujący tu klimat rośliny są wiecznie zielone. Tutejsze Ogrody Tropikalne Monte Pałace znalazły się na liście trzystu najpiękniejszych ogrodów botanicznych na świecie według magazynu Condé Nast Traveler.

Początki ogrodowi dał dom wybudowany tutaj pod koniec XVIII stulecia przez konsula angielskiego. W 1987 roku sprzedano go Manuelowi Rodriguesowi Berardo, dobrze znanemu na Maderze przedsiębiorcy, który wydał sporą część swojego majątku na budowę ogrodu i rewitalizację.

5. Półwysep św. Wawrzyńca

Ponta de São Lourenço to bez wątpienia jeden z największych symboli Madery. To najbardziej wysunięty na wschód punkt wyspy i charakteryzuje się całkowicie odmiennym klimatem nie pozostała jej część. W związku z półpustynnym mikroklimatem i silnymi wiatrami nie uświadczymy tu ani jednego drzewa. Ogromne klify opadające do oceanu zapierają dech w piersiach. Półwysep zbudowany jest ze skały bazaltowej, na jego końcu znajdują się dwie wysepki – Cevada zwana też Metade lub Desembarcadouro oraz S. Lourenço Point, Farol lub Fora Islet. Uprawiając tu trekking trzeba pamiętać, że to miejsce traktowane jest jako rezerwat przyrody.

Jak napisałam na początku, wskazanie top 5 na Maderze jest w zasadzie niemożliwe! Wyspa oferuje tak wiele, że warto tu spędzić przynajmniej tydzień (a najlepiej dwa tygodnie) i na pewno nie będziecie się nudzić! Jeśli jednak jesteś tam na krócej to wyżej opisane miejsca to z pewnością must swe podczas Twoje wyjazdu! Daj znać w komentarzu, jak podobała Ci się Madera!

One thought on “Top 5 miejsc na Maderze, które musisz zobaczyć!

  1. Madera to raj dla miłośników natury i pięknych widoków. Trudno wybrać, które miejsca są najpiękniejsze, bo jest ich tak wiele. Tym bardziej super, że podzieliłaś się we wpisie swoim TOP 5. Dzięki za inspirujący wpis!

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s