Witaj w cesarskim mieście! Akwizgran – historia, zabytki i muzea

Jeśli zaglądasz na bloga od jakiegoś czasu to doskonale wiesz, że uwielbiam zwiedzać Niemcy, a tym bardziej miejsca w tym kraju związane z historią! Chyba jednym z miast, które najbardziej chciałam odwiedzić, a pozostawało zawsze gdzieś w planach był właśnie Akwizgran. Na szczęście udało mi się odwiedzić tą przepiękną miejscowość w listopadzie 2022 roku, a dzięki współpracy z lokalną organizacją turystyczną miałam okazję odwiedzić większość tamtejszych muzeów. Z poniższego wpisu dowiesz się jak tanio dojechać do Akwizgranu, co musisz tam zobaczyć i jak nie zbankrutować podczas zwiedzania!

Możesz pomóc w rozwoju bloga niewielką wpłatą – symbolicznym kosztem kawy!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak dojechać do Akwizgranu?

Moim zdaniem, najlepszym, a zarazem najtańszym sposobem, aby dotrzeć do Akwizgranu to lot tanimi liniami lotniczymi np. z Katowic do Kolonii. Stąd kiedy z lotniska dostaniemy się już na główny dworzec (ten znajdujący się obok katedry w Kolonii) bezpośrednio koleją dojedziemy już do Akwizgranu. Bilety na pociąg możesz kupić tutaj, ale możesz je zakupić także na dworcu w kasie. Bilety lotnicze do Kolonii kosztują przeważnie niewiele, ja za osobę płaciłam 150 zł (opcja z plecakiem, na 3-4 dni można spokojnie się spakować nawet zimą), zaś ceny za bilet kolejowy na trasie Kolonia-Akwizgran zaczynają się od 22 euro w jedną stronę.

Jak tanio zwiedzić najważniejsze muzea Akwizgranu?

Jeśli nie chcesz zwiedzać muzeów to problemu tu nie ma, ale jeśli chciałbyś zobaczyć coś ciekawego to polecam zakup biletu “Six for Six”, który można dostać w centrum obsługi turystycznej w mieście, a także przez maila: kulturservice@mail.aachen.de. Jego cena to 14 euro (10 euro bilet ulgowy) i ważny jest przez pół roku.

Karta “Six for Six” obejmuje darmowe wejścia do poniższych muzeów:

 • Muzeum Suermondt-Ludwig – muzeum sztuki
 • Muzeum Couven – dawna kamienica urządzona w stylu XVIII w.
 • Centre Charlemagne – Muzeum historii miasta Akwizgran
 • Internationales Zeitungsmuseum – muzeum mediów i gazet
 • Ratusz
 • Ludwig Forum – muzeum sztuki współczesnej

Mi udało się zwiedzić w weekend 5 z tych miejsc (poza Ludwig Forum), a do tego widziałam także katedrę i jej skarbiec, więc jest to jak najbardziej możliwe! Oczywiście, jeśli chcesz wejść tylko do katedry oraz skarbca to nie opłaca Ci się ta opcja, ponieważ karnet nie obowiązuje na te miejsca.

Krótka historia Akwizgranu

Akwizgran swoimi korzeniami sięga czasów celtyckich, co potwierdziły przeprowadzone w pobliżu prace archeologiczne. Samo miasto zostało zbudowane przez Rzymian w I wieku i nosiło wtedy nazwę Aquae Grani lub Aquisgranum. Pochodziła ona od Granusa, czyli celtyckiego bożka uzdrowień, gdyż była to miejscowość uzdrowiskowa z ciepłymi źródłami siarkowymi (osiągają temperaturę do 74 °C). To właśnie w miejscu rzymskiej świątyni Pepin Mały, który wyjątkowo cenił sobie właściwości lecznicze term zbudował rezydencje, tzw. palatium. To właśnie w związku z tym wydarzeniem posiadamy pierwszą wzmiankę o Akwizgranie, która pochodzi z 765 roku.

Jednak to dopiero Karol Wielki, syn Pepina Małego, wybrał Akwizgran na stolicę swojego państwa Karolingów. To za jego panowania wzniesiono pałac karoliński i oktagonalną kaplicę. To także temu władcy zawdzięczamy zgromadzenie w mieście wielu relikwii. Pierwszym władcą, który koronował się w katedrze akwizgrańskiej był Otton I (936), a po nim uczyniło to jeszcze 31 królów niemieckich.

W 1165 roku Karol Wielki został kanonizowany, a niedługo potem Akwizgran uzyskał prawo miejskie i stał się wolnym miastem Rzeszy. W późniejszych stuleciach miasto zyskało mury obronne, a dzięki handlowi stale się rozwijało – tutejsze targi prężnie działały już od 1166 roku! Dobrze prosperowało także tkactwo oraz sukiennictwo, a miasto miało duże znaczenie polityczne, ponieważ odbywały się tutaj posiedzenia Sejmu Rzeszy. Niestety w XVI stuleciu miasto zaczęło podupadać, do czego doprowadziły wojny religijne oraz pożar niemal całego Akwizgranu. Królowie w tym czasie zaczęli się koronować we Frankfurcie nad Menem.

Od XVII do XIX stulecia Akwizgran był bardzo popularnym wśród elit uzdrowiskiem, a jednocześnie uważano go za miasto rozrywkowe, gdzie można było skorzystać z kasyn, sal balowych itp. To tu zawarto pokój między Hiszpanią i Francją podczas wojny o Flandrię w 1668 roku, a potem w 1748 roku podczas austriackiej wojny sukcesyjnej. Na mocy pokoju w Lunéville Akwizgran został przyznany Francji, zaś na Kongresie Wiedeński otrzymały go Prusy (1815). Co ciekawe w 1994 roku miasto było pierwszą niemiecką miejscowością zajętą przez Aliantów, jednak krwawe walki doprowadziły do zniszczenia ponad 50% zabytkowej zabudowy.

Co zobaczyć w Akwizgranie?

Akwizgran słynie z przepięknej katedry, jednak to nie jedyne miejsce, które warto tam zobaczyć. Poniżej znajdziesz listę najważniejszych moim zdaniem atrakcji tego miasta!

Katedra w Akwizgranie (Aachener Münster lub Kaiserdom)

Tutejsza katedra to z pewnością największa atrakcja miasta! Zresztą kiedy przyjedziecie do miasta samochodem albo komunikacją miejską to bardzo szybko przyciągnie ona Waszą uwagę, bo góruje nad miastem. Jej budowa rozpoczęła się w latach 90. VIII stulecia, a inspiracją był kościół San Vitale w Rawenie. W związku z tym, że Karol Wielki marzył, aby przyćmiewała ona pozostałe budynki sakralne zatrudnił najwybitniejszych budowniczych, których sprowadzono z zagranicy. Co ciekawe do konstrukcji katedry użyto materiałów z pobliskich obiektów rzymskich, między innymi z Kolonii. W momencie powstania, początkowo kaplica była największym kościołem na północ od Alp.

CIEKAWOSTKA: Gotyckie prezbiterium, które wzniesiono w latach 1355-1414 było wzorowane na Sainte-Chapelle w Paryżu.

Obiekt był sukcesywnie rozbudowywany, aby przyjąć pielgrzymów, którzy napływali do miasta w coraz większej ilości. Oddawali oni cześć tzw. Wielkim Relikwiom Akwizgrańskim oraz samemu Karolowi Wielkiemu, który został kanonizowany w 1165 r. W środku możemy oglądać m.in. relikwie Marii, Jezusa oraz Jana Chrzciciela, które pochowane są w późnoromańskich relikwiarzu. Od 1978 roku katedra znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i była pierwszym niemieckim obiektem, który został na nią wpisany.

CIEKAWOSTKA: Katedra w Akwizgranie była miejscem koronacji 30 władców Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

Ogólnie wejście do katedry jest darmowe, ale podczas takiej wizyty nie zobaczycie jednej z największych atrakcji, czyli tronu Karola Wielkiego. Warto zakupić zwiedzanie z przewodnikiem (odbywa się także w języku angielskim), aby poznać sekrety katedry i wejść do sal, które nie są dostępne dla normalnych turystów.

Skarbiec katedralny

Relikwie i artefakty związane z katedrą w Akwizgranie można oglądać w osobnym muzeum – skarbcu. Trzeba pamiętać, że katedra przez lata pełniła funkcję kościoła koronacyjnego. Imponująca ilość dzieł sztuki i różnego rodzaju wyrobów przyciąga do muzeum rocznie około 100 tysięcy zwiedzających. W zbiorach znajdują się liczne sakralne przedmioty wykonane ze złota i srebra, np. kielichy i relikwiarze. Eksponaty pochodzą z różnych epok, w tym z późnego antyku, okresu karolińskiego i ottońskiego oraz gotyckiego. Tutejsze zbiory uważane są za jedne z najważniejszych w całej Europie.

Godziny otwarcia: codziennie od 10.00 do 18.00, warto jednak je sprawdzić przed przyjazdem tutaj

Cennik: bilet normalny – 6 euro, bilet ulgowy – 4 euro

Rynek z ratuszem

Rynek to oczywiście najbardziej ruchliwe miejsce w całym mieście. To tu odbywają się najważniejsze wydarzenia dla mieszkańców i znajdują się liczne sklepiki, kawiarenki i restauracje. Uwagę przyciąga oczywiście górujący nad rynkiem Ratusz (Grashaus), którego najstarsze fragmenty pochodzą nawet z 1267 roku i stanowiły części dawnego pałacu Karola Wielkiego. Formalnie budynek stał się siedzibą władz miasta w XIV stuleciu, a dodatkowe dekoracje w stylu barokowym powstały w XVII i XVIII wieku. Największą uwagę przyciągają posągi królów niemieckich, które można zobaczyć na fasadzie północnej. Ratusz można zwiedzać, a w środku przede wszystkim warto zwrócić uwagę na Salę Koronacyjną, gdzie znajdują się słynne XIX-wieczne freski Rethela. Na wystawie można także zobaczyć repliki Imperialnych Klejnotów Koronnych oraz gotyckie i barokowe meble.

Godziny otwarcia: codziennie od 10.00 do 18.00

Cennik: bilet normalny – 6 euro, bilet ulgowy – 3 euro

PODOBA CI SIĘ WPIS? UWAŻASZ, ŻE TO CO ROBIĘ JEST POŻYTECZNE I CI POMAGA? MOŻESZ ZOSTAĆ MOIM PATRONEM, ABYM MOGŁA SKUTECZNIEJ ROZWIJAĆ SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ W INTERNECIE! WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W ZAKŁADCE PATRONITE ALBO POD LINKIEM: HTTPS://PATRONITE.PL/HISTRAVEL/DESCRIPTION

Muzeum Couven

Muzeum Couven mieści się w dawnym domu mieszczańskim z lat 1740-1840 nazywanym Haus Monheim. W środku możemy oglądać wnętrza dawnej wyższej klasy średniej, które zostały wykonane w stylu rokokowym i klasycystycznym. Do najważniejszych eksponatów należą zastawy srebrne z XVIII wieku oraz przybory kuchenne i pierwszy w Niemczech sprzed do produkcji batonów czekoladowych. To bardzo ciekawa atrakcja, nieco różniąca się od innych, bardziej klasycznych muzeów. Przez chwilę można poczuć się, jak XIX-wieczny mieszkaniec Akwizgranu.

Godziny otwarcia: 10.00-17.00

Cena wejścia: 6 euro osoba dorosła, osoby do 22 roku życia zwiedzają za darmo

Suermondt-Ludwig-Museum

Tutejsze muzeum zostało otwarte przez Aachener Museumsverein w 1877 roku w budynku Alte Redoute. Nazwa wywodzi się od Bartholda Suermondta, który przekazał miastu kolekcję 105 obrazów. Niestety większość z nich została sprzedana później do Berlina. W 1901 roku muzeum zostało przeniesione do Villa Cassalette, która należała do rodziny o tym samym nazwisku. Później budynek był stale rozbudowywany, aby pomieścić stale powiększające się zbioru muzealne. Niestety prace zostały przerwane przez II wojnę światową a eksponaty znalazły schronienie na zamku Albrechtsburg w Miśni. W czasie zmagań militarnych zaginęło przeszło 200 obrazów. W 1977 roku nazwę muzeum zmieniono na Suermondt-Ludwig-Museum na cześć Irene i Petera Ludwigów, kolekcjonerów sztuki, którzy w tym roku przekazali muzeum znaczną część swojej kolekcji sztuki (od średniowiecza do nowożytności).

Godziny otwarcia:

 • w poniedziałki zamknięte;
 • od wtorku do niedzieli: 10.00-17.00

Cennik:

 • bilet normalny – 6 euro
 • bilet ulgowy – 3 euro

Elisenbrunnen

W samym centrum miasta znajduje się także neoklasycystyczna budowla z kolumnadą z 1827 roku, która miała upamiętnić długą tradycję kąpielisk i łaźni w Akwizgranie. Spacerując po obiekcie możemy natknąć się na tablice z imionami i nazwiskami osób, które podróżowały w to miejsce, aby skorzystać z wód leczniczych.

Centre Charlemagne

W muzeum znajdującym się w samym centrum miasta, nieopodal ratusza możemy zapoznać się z niezwykle ciekawą historią miasta. Na stałej wystawie możemy zapoznać się z dziejami Akwizgranu od czasów założenia pierwszej osady w tym miejscu (V-VII w.) i poznać najważniejsze wydarzenia związane z panowaniem Karola Wielkiego. Nie zapomniano tutaj także o późniejszej historii, gdzie miast opisane jest jako jedno z ważnych uzdrowisk, a w przypadku XIX stulecia zwrócono uwagę na przemysłowy rozwój miasta. Opisane zostały także dzieje Akwizgranu w czasie wielkich wojen XX wieku.

Godziny otwarcia:

 • poniedziałki – zamkniete
 • od wtorku do niedzieli: 10.00-18.00

Cennik:

 • bilet normalny – 6 euro
 • bilet ulgowy – 3 euro

Godziny zwiedzania oraz ceny można także sprawdzić tutaj.

Internationales Zeitungsmuseum

Tutejsza kolekcja gazet została zapoczątkowana przez Oscara von Forckenbecka (1822-1898), który podczas swoich podróży zaczął kolekcjonować gazety. Po raz pierwszy kolekcja została zaprezentowana publiczności w 1889 roku, a dziś liczy sobie ona ponad 200 tysięcy egzemplarzy!

Samo muzeum powstało w 1931 roku i mieściło się w Domu Wielkim, patrycjuszowskiej kamienicy z końca XV wieku. Po zakończeniu II wojny światowej Bernard Poll pełniący urząd dyrektora Archiwów Miejskich w Akwizgranie odegrał ogromną rolę w utrzymaniu kolekcji. Udało mu się ponownie otworzyć muzeum w październiku 1962 roku. Aktualnie to jedno z nowocześniejszych instytucji kultury w całym mieście. Spacerując między eksponatami możemy dowiedzieć się nie tylko o historii powstania gazety, ale także posłuchać wywiadów i zobaczyć filmy opowiadające o rozwoju mediów.

Fontanna Puppenbrunnen

Spacerując po starówce Akwizgranu z pewnością natkniecie się na tą fontannę! Jest dość specyficzna i od razu przyciąga uwagę. Puppenbrunnen, czyli fontanna lalek przedstawia różne osoby i postacie związane z Akwizgranem. Mamy więc tutaj biskupa, profesora, jeźdźca, muzyków czy klauna i manekina. Została ona ufundowana przez Aachener Bank i wykonana w 1975 r. przez rzeźbiarza pochodzącego z Akwizgranu Bonifacego Stirnberga.

W tym miejscu chciałabym serdecznie podziękować Aachen Tourist Service za możliwość podjęcia współpracy, a dzięki pomocy pracowników udało mi się odwiedzić wiele pięknych miejsc w Akwizgranie!

O Akwizgranie to tyle, choć nie można oczywiście zapomnieć o jarmarku, który jest tam organizowany. O nim powstanie jednak osobny wpis na blogu!

Wpis powstał we współpracy z Aachen Tourist Service!

2 thoughts on “Witaj w cesarskim mieście! Akwizgran – historia, zabytki i muzea

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s