Bułgaria to nie tylko Złote Piaski! Monastyr Aładża, czyli tam gdzie spali mnisi

Bułgarię odwiedziłam jak na razie tylko raz w moim życiu (pisze to w lipcu 2022 roku) i to podczas wyjazdu wykupionego w biurze podróży. Nie było to all inclusive, ale biuro zajęło się najważniejszymi kwestiami. Nocowałam wtedy przy Złotych Piaskach, które nota bene już nie są tak złote i potężne, jak kiedyś. Po kilku dniach zaczęło mi się jednak nudzić i zaczęłam (a do tego pogoda nie dopisywała) szukać alternatywnych sposobów na spędzenie czasu. Tym sposobem trafiłam do Nessebaru (o którym może jeszcze kiedyś napisze) oraz bardzo ciekawego miejsca jakim jest Monastyr Aładża.

Jak dotrzeć do Monastyru Aładża i inne informacje praktyczne

Klasztor aktualnie znajduje się na terenie Parku Narodowego Złotych Piasków i znajduje się około 4 km od słynnego kurortu nad morzem, więc jeśli macie ochotę to możecie zrobić sobie pieszą wyprawę, aby tam dotrzeć. Jednak jeśli nie macie czasu, ochoty czy kondycji na takie wędrówki (trzeba iść pod górę) to możecie tam podjechać lokalnym busem i kawałek podejść na nogach. Można także wziąć taksówkę.

  • Godziny otwarcia: od 1 lipca do 31 października: codziennie od 9.00 do 17.00; od 1 listopada do 31 maja: codziennie od 9.00 do 16.00
  • Cennik: 5 lewa
  • Na zwiedzanie potrzebujecie około 1,5 godziny, choć oczywiście można więcej!
  • Lepiej ubrać wygodne buty, ponieważ skały mogą być śliskie i czasem trzeba wejść pod górkę, z górki itp.

Co oznacza słowo „aładża”?

Słowo „aładża” wywodzi się z języka persko-tureckiego i oznacza „pstry”, „kolorowy”. Niektórzy twierdzą, że dotyczy ona koloru skał w monastyrze – białego i szarego, ale nie ma to jednak nic wspólnego z kolorami, więc to mało prawdopodobne. Inna teoria wspomina o freskach, które znajdowały się wewnątrz klasztoru w średniowieczu (do dziś zachowały się jedynie ich fragmenty).

PODOBA CI SIĘ WPIS? CHCESZ ŻEBY BYŁO ICH WIĘCEJ? MOŻESZ ZOSTAĆ MOIM PATRONEM I POMÓC MI W ROZWOJU BLOGA! WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W ZAKŁADCE PATRONITE ALBO POD LINKIEM: HTTPS://PATRONITE.PL/HISTRAVEL/DESCRIPTION

Historia Monastyru Aładża

Skały, których wydrążony został klasztor powstały w wyniku naturalnych zmian. 12 milionów lat temu w tym miejscu istniało starożytne Morze Sarmackie, które było tak ogromne, że pokrywało niemal całą południowo-wschodnią Europę.

Ciekawostka: Z monastyrem należy kojarzyć braci Karola i Hermina Szkorpil, którzy przyczynili się do poznania historii tego miejsca. Dzięki ich pracy klasztor został uznany za narodowy zabytek (1912), a w 1957 roku stał się zabytkiem kultury bułgarskiej o nadzwyczajnym znaczeniu!

Aładża znajduje się w 40-metrowej skale i bez wątpienia jest jednym z najbardziej znanych emigranckich klasztorów skalnych w Bułgarii. Ten średniowieczny klasztor powstał najprawdopodobniej w IV w., co poświadczają znalezione tutaj monety pochodzące z czasów bizantyjskich (głównie okres panowania Konstantyna I Wielkiego i Justyniana I Wielkiego). Nie wiadomo jedna czy z pewnością znajdował się tu monastyr, a groty mogły służyć jako miejsce schronienia przed najazdami barbarzyńców. To co możemy aktualnie oglądać pochodzi już z XII stulecia. W czasie kiedy na tych terenach rządziła Turcja mnisi mieszkający w klasztorze wiedli ascetyczny tryb życia. Ich głównym celem było zbliżenie się do Boga, co według nich miało się uda dzięki całkowitemu milczeniu i pozostawaniu w bezruchu.

Zwiedzanie monastyru

Może się wydawać, że zwiedzenie takiego miejsca zajmie zaledwie kilkanaście minut, ale jest to mylące. Na samym początku możemy zobaczyć niewielkie muzeum znajdujące się u stóp monastyru, gdzie opowiedziana jest jego historia i można zapoznać się z dokumentami, ikonami oraz ciekawymi eksponatami dotyczącymi klasztoru. Następnie możemy iść zwiedzać cały kompleks, w skład którego wchodzą między innymi dwie cerkwie, kaplica, krypta, kuchnia, jadalnia i cele mnichów. Następnie możemy udać się do katakumb znajdujących się zaledwie 600 metrów od klasztoru, dojdziemy do nich specjalnie przygotowaną ścieżką. Katakumby to w rzeczywistości jaskinie znajdujące się na trzech poziomach, otoczone są bujną roślinnością. Niestety nie wiadomo do czego służyło to miejsce, ale niektórzy przypuszczają, że w średniowieczu mogły się tu znajdować kolejne cele mnichów, z pewnością istniały już tutaj w okresie wczesnochrześcijańskim, co poświadcza krypta oraz różnego rodzaju znaleziska z IV-VI wieku (ceramika, monety).

Legenda: Oczywiście także Monastyr Aładża ma swoją legendę! Na terenie klasztoru mają podobno znajdować się labirynty, które prowadzą do skarbów i prawdy na temat powstania tego miejsca. W monastyrze mają także straszyć duchy mnichów!

Monastyr zwiedziłam w 2015 roku, więc od momentu napisania tego posta pewnie coś tam się zmieniło! Choć kiedy studiowałam informacje na jego temat na innych stronach, to wydaje się, że to co tam widziałam do dziś jest aktualne. Ale zwiedzanie tego magicznego miejsca pamiętam już jak przez mgłe, jak sen, który przyśnił się dziś w nocy. Ale wiem jedno, że było w nim coś magicznego i bardzo ciekawego, co skłaniało do dokładnego eksplorowania tego miejsca. Jeśli poświęcisz popołudnie ze swojego pobytu na Złotych Piaskach na zwiedzanie Monastyru Aładża na pewno nie pożałujesz!

Możesz pomóc w rozwoju bloga niewielką wpłatą – symbolicznym kosztem kawy! UWAGA! W zamian za największą otrzymasz przewodnik po 10 wybranych przeze mnie zamkach i pałacach Europy! Z góry dziękuje za Twoje wsparcie! Pamiętaj – DOBRO WRACA!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s