Vrbnik – wizytówka Wyspy Krk w Chorwacji. Pyszne wino i oszołamiający widok na zatokę!

Vrbnik jest nierzadko nazywany wizytówką wyspy Krk. Poza tym, że możecie zakupić tutaj lokalne pyszne wina produkowane z winogron, które rosną zaledwie kilka kroków od granic miasta, to dodatkowo możecie rozkoszować się pięknymi widokami. Jedną z zalet Vrbnik jest jego położenie na stromym 49 metrowym klifie, na który z okolicy rozciąga się przepiękna panorama. Piękne są zwłaszcza jego malutkie i wąskie uliczki (w tym najwęższa na świecie), a także kościół św. Marii z XVI-wieczną dzwonnicą.

Co zobaczyć we Vrbnik

Vrbnik wznosi się na 49 metrowym klifie wynurzającym się z morza w północnej części Wyspy Krk. Zostało założone w średniowieczu, a w tym czasie mieszkańcy zajmowali się głownie rolnictwem oraz rybołówstwem. Tu na przełomie XIV i XV wieku znajdowała się jedna z siedzib rodziny Frankopanów, którzy zarządzali wyspą. W związku z tym do dziś możemy w mieście zobaczyć pozostałości fortyfikacji miejskich oraz kościółki.

Jedną z najciekawszych świątyń jest XIV-wieczny kościół parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, do którego niemal 200 lat później dobudowano charakterystyczną dzwonnicę w stylu renesansowym. Aktualnie we wnętrzach budowli można oglądać galerię dzieł sztuki.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Największym atutem Vrbnik jest jego układ urbanistyczny. Masa krętych, małych i wąskich uliczek przypadnie do gustu każdemu. Znajdziecie tu naprawdę urokliwe zakątki. Jedna z najwęższych uliczek na świecie Klančić ma szerokość zaledwie 40 cm i uznawana jest za jedną z najwęższych w Europie.Warto także odwiedzić bibliotekę rodziny Vitezić, w której kolekcji można zobaczyć także Atlas Johan Koehlera z 1718 roku (jest to jeden z dwóch egzemplarzy). Miasto słynie także z pozostałości głagolickich rękopisów, czyli najstarszego pisma chorwackiego pochodzącego z IX wieku.

Niestety w czasie naszego przyjazdu do miasta było ono dość puste, większość sklepów i restauracyjek było zamknięte. Albo nastała sjesta i mieliśmy pecha, albo to aktualna sytuacja tak wpłynęła na Vrbnik. Mam nadzieje, że to to pierwsze! Warto jednak podjechać i pospacerować malutkimi uliczkami.

Najwęższa uliczka we Vrbnik – Klančić
Kawiarnia w uroczym zakątku miasta

Plaża w Vrbnik

Vrbnik to jedna z wizytówek Wyspy, która przyciąga turystów ciekawą starówką oraz lokalnymi wyrobami – głownie oliwą i winem. Możemy tu także zobaczyć (i skorzystać) z przepięknych żwirowych plaż. Jedne z najpopularniejszych to znajdująca się w samym centrum Plaża Zgribnica oraz oddalona o około 5 minut drogi od Vrbnika – Plaża Kozica. Z pierwszej z nich roztacza się obłędny widok ze starówki. Jest ona stosunkowo nieduża, na piechotę trzeba tu zejść (ale z powrotem trzeba wrócić pod górę), ale jeśli nie dysponujemy dobrą kondycją to obok znajduje się płatny parking. Z dołu roztacza się także piękny widok na starówkę Vrbnik.

Wino z Vrbnik!

Wjeżdżając do Vrbnik z pewnością zauważycie masę winorośli, które otaczają miasto. Zapewne już się domyślacie, że chodzi tu oczywiście o produkcję wina i to nie byle jakiego! Miasto słynie z białej odmiany wina žlahtina. Eksportowane jest ono głownie do krajów Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych, dlatego w czasie pobytu we Vrbnik koniecznie się w nie zaopatrzcie! Można je nabyć w zasadzie na każdym kroku, w sklepikach, restauracjach czy nawet w prywatnych domach. Szlachetnych trunków z tutejszych winnic można także spróbować na Dniach Wina wypsy Krk. Jest wyśmienite!

Mam nadzieje, że zachęciłam Was do chociaż krótkiej wizyty we Vrbniku na Wyspie Krk, a jeśli interesuje Cię zwiedzanie Chorwacji to zapraszam do pozostałych wpisów o tym pięknym kraju:

PODOBA CI SIĘ WPIS? CHCESZ ŻEBY BYŁO ICH WIĘCEJ? MOŻESZ ZOSTAĆ MOIM PATRONEM I POMÓC MI W ROZWOJU BLOGA! WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W ZAKŁADCE PATRONITE ALBO POD LINKIEM: HTTPS://PATRONITE.PL/HISTRAVEL/DESCRIPTION
Możesz także pomóc w rozwoju bloga niewielką wpłatą – symbolicznym kosztem kawy! UWAGA! W zamian za największą otrzymasz przewodnik po 10 wybranych przeze mnie zamkach i pałacach Europy! Z góry dziękuje za Twoje wsparcie! Pamiętaj – DOBRO WRACA!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

One thought on “Vrbnik – wizytówka Wyspy Krk w Chorwacji. Pyszne wino i oszołamiający widok na zatokę!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s