Park Iluminacji “Podróż do Krainy Wyobraźni” – świąteczny Zamek Topacz

W ostatnim czasie tworzenie parków iluminacji, ogrodów światła czy po prostu świetliste zdobienia centrów miast cieszy się ogromną popularnością w Polsce! Nie powinno to dziwić, bo przechadzając się uliczkami udekorowanego świątecznie miejsca od razu czujemy klimat Bożego Narodzenia, a nasz nastrój się poprawia. W tym roku niezwykle piękną przygodę tego typu przygotował dla nas Zamek Topacz znajdujący się zaledwie kilka kilometrów od Wrocławia.

Krótka historia Zamku Topacz

Mówi się, że pierwsza znajdująca się na miejscu aktualnego zamku wieża obronno-mieszkalna została wzniesiona przez templariuszy. Prawdopodobnie był to XIV wiek. Dwa stulecia później wieża została podwyższona i dobudowano na niej taras. Wiadomo, że pod koniec XVI wieku budowla należała do Heinricha von Vogt, zaś jego następca dobudował w 1618 roku renesansową część zamku. Później rezydencja przechodziła z rąk do rąk, jej właścicielami byli między innymi przedstawiciele rodziny von Waldau, Hans Christian von Roth czy rodzina Köningsdorf. W XIX wieku po raz kolejny przebudowano zamek, a w 1870 roku został sprzedany firmie cukrowniczej Rath Schöller&Skene, która posiadała go do II wojny światowej. Podczas konfliktu zamek nie ucierpiał, a po jego zakończeniu działał tutaj ośrodek wychowawczy. Przez ten czas tutejszy ośrodek rolniczy starał się modernizować budynek, a w 1996 roku odsprzedano go Henrykowi Ptakowi. Ten nie podjął się jednak prac remontowych. Kluczowym dla zamku stał się rok 2002, kiedy obiekt zakupili Kurzewscy. Otworzono tutaj luksusowy hotel z restauracją i SPA.

Park Iluminacji “Podróż do Krainy Wyobraźni”

Informacje praktyczne o Parku Iluminacji:

Godziny otwarcia:

  • Pon-czw 16.00-21.00
  • Pt-niedz 16.00-22.00

Ceny biletów:

Należy pamiętać, że bilety gwarantują wejście na daną godzinę, najlepiej kupić je wcześniej przez internet (https://bilety.topacz.pl) – wtedy mamy pewność, że wejdziemy o pożądanej przez nas porze. Szczególnie dużo ludzi odwiedza tą atrakcję od piątku do niedzieli, wtedy bilety faktycznie są szybko wyprzedawane. Godziny wejścia sprawdzane są w czasie kontroli biletu, nie ma więc możliwości, że wejdziemy do Parku o innej porze niż zakupiliśmy bilet.

Pon-czw:

  • Bilet dla dzieci poniżej 3 lat – 1zł
  • Bilet ulgowy 19 zł, (dzieci w wieku szkolnym, studenci, seniorzy)
  • Bilet normalny 24 zł
  • Bilet rodzinny 75 zł

Pt-nd:

  • Bilety dla dzieci poniżej 3 lat – 1zł,
  • Bilet ulgowy 24 zł,
  • Bilet normalny 29 zł,
  • Bilet rodzinny 95 zł

Należy pamietać, że 2 zł z każdego biletu przeznaczone jest na cele charytatywne dla dwóch ośrodków dla dzieci w Jaszkotle oraz w Wierzbicach.

Parking:

Przy zamku znajduje się duży, darmowy parking. Wjazd na jego teren odbywa się przez główną bramę (ul. Główna 12).

Zwiedzanie Parku Iluminacji na Zamku Topacz

Wejście do Parku Iluminacji znajduje się zaraz za zamkiem, na przeciw niego znajdziemy zaś kilka budek z jedzeniem i napojami na wynos. Warto pamiętać, że w każdej budce do wyboru mamy różne dania, więc warto przejść się dookoła i zobaczyć jakie są propozycje. Ja bardzo polecam burgera w bułce maślanej z czerwoną kapustą. Zniknął tak szybko, że nawet nie zdążyłam zrobić mu zdjęcia 😀

Przy wejściu, podczas sprawdzania biletu otrzymacie mapkę, na której zaznaczone są najważniejsze atrakcje w Parku. Na odwrocie znajdują się łamigłówki i zagadki dla dzieci, co pozwala wrócić do odwiedzonych miejsce już w domu w czasie ich rozwiązywania. Na zwiedzanie poświęcicie około godziny, choć z gromadką bawiących się dzieci może to zająć więcej czasu 🙂

Park został podzielony na kilka stref, którym towarzyszą specjalnie dobrane ozdoby świetlne, muzyka lub podkład dźwiękowy. Odwiedzimy więc arabski port, balon, zaliczymy przejażdżkę rowerami w Pekinie, samolot do Bogoty, spływ kanu czy wyruszymy w podróż wraz z Alicją do Krainy Czarów. To świetna zabawa dla dzieci, jednak także każdy dorosły znajdzie tu coś ciekawego dla siebie.

Spacer po Parku Iluminacji na Zamku Topacz to wspaniała przygoda po Krainie Wyobraźni. W dzisiejszych czasach to świetna alternatywa dla spędzenia wolnego czasu, zwłaszcza teraz, gdy większość dnia spędzamy w domu przed komputerem czy to w trakcie lekcji, czy pracy zdalnej. Jeśli mieszkacie we Wrocławiu lub okolicy to koniecznie pojeźdźcie tu na wycieczkę! Polecam!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s