Ratyzbona na weekend! Co warto zobaczyć w jednym z najpiękniejszych miast Bawarii?

Bawaria to jeden z niemieckich landów, który odwiedzam najczęściej! Uwielbiam tutejsze jedzenie, góry i ciekawe miasta. W Nowy Rok 2022 udało mi się odwiedzić kolejne z nich, a jest to oczywiście Ratyzbona (Regensburg), która oferuje bardzo dużo dla fanów historii! Według mnie to idealne miejsce na jednodniową wycieczkę czy city break, a dodatkowo to także świetne miasto na punkt wypadowy do innych pięknych miejsc w Bawarii!

Możesz pomóc w rozwoju bloga niewielką wpłatą – symbolicznym kosztem kawy!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak dojechać do Ratyzbony?

Ratyzbona znajduje się w Bawarii w Niemczech w odległości około 125 km od stolicy landu – Monachium. Ja podróżowałam do tego miasta z Landshut, gdzie miałam zarezerwowany nocleg na dłuższy pobyt. Droga samochodem zajęła mi około godziny (odległość to 65 km). Z Wrocławia do Ratyzbony samochodem dojedziecie w jakieś 6 godzin (ok. 600 km). Drogi po drodze są bezpłatne poza odcinkami autostrady, które płatne są w Polsce. W centrum miasta znajdziesz sporo parkingów płatnych na monety, więc jeśli liczysz na taki postój to trzeba uzbroić się w drobne euro.

Co zobaczyć w Ratyzbonie?

Katedra św. Piotra w Ratyzbonie, czyli po prostu Katedra Ratyzbońska (Dom St. Peter)

Ratyzbońska katedra to najznamienitszy zabytek w mieście – co do tego chyba nikt nie ma żadnych wątpliwości. O tym miejscu mogliście zresztą słyszeć nawet zasiadając w szkolnej ławce.

Nie znamy niestety dokładnej daty rozpoczęcia budowy, ale prawdopodobnie był to koniec XIII w., wiadomo za to, że inicjatorem budowy był biskup Leo Tundorfer. To on przekonał bogatych mieszczan do sfinansowania nowej świątyni. Do tej decyzji przyczynił się także pożar starego kościoła. Budowę świątyni przerwano w XV w. i przez dłuższy okres stała bez wież, a ukończono je dopiero w drugiej połowie XIX wieku. W międzyczasie katedra otrzymała kopułę nad skrzyżowaniem nawy głównej z transeptem, a także powstało kilka ołtarzy. Katedrę ukończono w 1872 r., co oznacza, że budowano ją około pięć-sześć stuleci!

CIEKAWOSTKA: W XIX wieku na popularności zyskiwała romantyczna wizja architektury, która nawiązywać miała do gotyku. W związku z tym na polecenie króla Bawarii Ludwika I usunięto w katedrze wszelkie nawiązania architektoniczne do innych epok, w tym zdobienia czy nawet barokową kopułę, którą zastąpiono sklepieniem krzyżowo-żebrowym.

Most Kamienny (Steinerne Brücke) w Ratyzbonie

Słynna ratyzbońska katedra to nie jedyna atrakcja tego miasta! Na równie wysokim podium plasuje się kamienny gotycki most (Steinerne Brücke), z którego roztacza się przepiękny widok na Dunaj, miasto i katedrę!

Dlaczego warto zwrócić uwagę na most podczas pobytu w Ratyzbonie? Powstał on wyjątkowo szybko, bo budowa zajęła jedynie 11 lat (1135-1146), co na średniowiecze jest nie lada wyczynem! Co ciekawe, prawdopodobnie inspirowany był także mostem Trajana w Rzymie i przez 800 lat był jedynym mostem na Dunaju w Ratyzbonie. Przez wieki służył on także jako wzór dla budowniczych innych mostów w XII i XIII stuleciu (np. mosty Judyty na Wełtawie w Pradze – poprzednik mostu Karola, na Łabie w Dreźnie czy na Tamizie w Londynie).

Z mostem związana jest także ciekawa legenda! Podobno architekci mostu i katedry mieli założyć kto zakończy budowę wcześniej. Kiedy prace nad świątynią szły szybko, budowniczy mostu, aby wygrać zakład zawarł pakt z diabłem, a w zamian za pomoc obiecał mu 3 dusze, które jako pierwsze przejdą przez most. Budowa obiektu znaczeni przyspieszyła i udało się go zakończyć przed katedrą. Architekt był jednak przebiegły i na otwarciu mostu wypuścił na niego 3 kury! Diabeł wściekł się i chciał zniszczyć budowlę, ale mu się to nie udało. Mówi się, że wgłębienie w moście to pamiątka po tym ataku. W rzeczywistości to oczywiście nie mogło mieć miejsca, także z powodów logicznych – budowa katedry zaczęła się dopiero wiek później 😁

Stary Ratusz (Altes Rathaus) w Ratyzbonie

Jak to już bywa wokół ratusza kwitnie centrum miasta. Podobnie jest w Ratyzbonie, więc znajdziecie tu kilka restauracji a spacerując uliczkami odchodzących od ratusza dotrzecie do większości atrakcji miasta. Ratusz znajduje się w najstarszej części aglomeracji, a jego na wieża sięga korzeniami 1260 roku. Pozostała część budowli powstała już na przełomie XIV i XV stulecia – ta część obiektu jest żółta. Za to pozostałe części powstały w stylu barokowym i ich budowę zakończono w 1723 roku.

CIEKAWOSTKA: W sali rzeszy ratusza przez 140 lat obradował nieustający Sejm Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

Chcesz zostać Patronem bloga i pomóc w jego rozwoju? Zajrzyj pod link: HTTPS://PATRONITE.PL/HISTRAVEL/DESCRIPTION

Alter Kornmarkt i kaplica Alte Kapelle

To plac znajdujący się zaledwie kilka kroków od Katedry Ratyzbońskiej. Jego nazwa pochodzi z czasów, kiedy służył on do celów handlowych i sprzedawano tu zboża i ziarna. w centrum placu Alter Kornmarkt znajduje się się Alte Kapelle, czyli po prostu Stara Kaplica. Swoimi korzeniami sięga już ona XI wieku, a później została przebudowana w stylu rokoko. Do środka przeważnie można jednak tylko zaglądnąć przez metalową kratę.

TIP: To właśnie w okolicy Alter Kornmarkt znajduje się ulica handlowa w Ratyzbonie, a także galeria handlowa i TK Maxx.

Porta Praetoria

Większość europejskich miast nie może pochwalić się tak długimi korzeniami, jak Ratyzbona. Już w 179 roku istniała tutaj warownia-osada Castra Regina. Po pobycie Rzymian w tym mieście do dziś zachowały się pamiątki, a jedną z najbardziej charakterystycznych jest właśnie Porta Praetoria.

Czym jest Porta Praetoria? To właściwie pozostałość Castra Regina, brama wjazdowa do obozu wojskowego, która znajdowała się w północnej ścianie murów miasta. Do jej budowy użyto gigantycznych bloków kamiennych, które widoczne są do dziś.

TIP: Jeśli chcesz zobaczyć Porta Praetoria to musisz wejść do centrum miasta od strony rzeki.

Kościół św. Emmerama w Ratyzbonie i kult świetego

Może się wydawać, że Katedra w Ratyzbonie to najpiękniejszy sakralny zabytek tego miasta. Nic bardziej mylnego!!! Jeśli lubujecie się w baroku to koniecznie musicie odwiedzić Kościół św. Emmerama. Powstał na podstawach klasztoru o tej samej nazwie w VIII wieku. Jak zapewne się domyślacie kościół wielokrotnie był przebudowywany, ale tak pięknego baroku długo nie widziałam aż do odwiedzenia Ratyzbony zimą 2022! 

Ale kim był patron kościoła, czyli św. Emmeram? Miał być podobno biskupem Poitiers. Kiedy usłyszał o bałwochwalstwie praktykowanym w Bawarii udał się do Ratyzbony, gdzie został przyjęty przez księcia Theodo I i pełnił przez kilka lat misje misjonarską. Pewnego dnia miał dowiedzieć się, że Uta, córka księcia oczekuje nieślubnego dziecka. Jego ojcem miał być Sigipaldus z dworu jej ojca. Emmeram polecił jej, aby wyjawiła wszystkim kim jest ojciec, co miało umniejszyć jej hańbę. Niektórzy uważają, że biskup wziął winę na siebie. Ale… Niedługo później duchowny udał się do Rzymu. W międzyczasie książę Bawarii dowiedział się o ciąży córki i udał się w pogoń za biskupem. Wraz z synem dopadli go nieopodal Monachium, przywiązali do drabiny i poćwiartowali. 

Pałac Thurn und Thaxis

Pałac Thurn und Thaxis znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Kościoła św. Emmermama. Tak naprawdę właśnie powstał dzięki przebudowy tego zabytku sakralnego, kiedy ten w 1810 roku został zsekularyzowany. Dwa lata później jego zabudowania zostały przejęte przez przedstawicieli rodziny Thurn und Thaxis, którzy właśnie tu ustanowili swoją siedzibę. Wtedy kościół został przekształcony w piękny, reprezentacyjny pałac z parkiem. “Prezent” miał stanowić odszkodowanie dla familii za odebrany im w 1808 roku przez władców Bawarii nadzór nad pocztą. Urządzono tu także kaplicę pałacową, a pod koniec XIX stulecia wybudowano południowe skrzydło obiektu.

Haidplatz

To jeden z najważniejszych placów w mieście, a jego nazwa wywodzi się od kształtu – trójkątnej łąki. Na przestrzeni dziejów uzyskiwał on coraz większe znaczenie i to np. tu odbywały się turnieje rycerskie czy świętowane ważne wydarzenia dla mieszkańców Ratyzbony. Warto zwrócić przede wszystkim uwagę na budynek wagi miejskiej (Neue Waag), który czasem służył także do spotkań patrycjuszy.

Malowidło walki Dawida z Goliatem

To miejsce stosunkowo ciężko pominąć, bo znajduje się przy jednej z głównych ulic, którymi spacerują turyści. Dom, na którym namalowany jest obraz przedstawiający Dawida z Goliatem pochodzi z XIII wieku i nosi nazwę Goliatenhaus (Dom Goliata).

Na koniec koniecznie zjedz kiełbasę w bułce w Historische Wurstkuchl!

W zasadzie zaraz przy Kamiennym Moście, na południowym brzegu Dunaju znajduje się słynna historyczna kuchnia gotowania i kiełbasy – zwana „Wurstkuchl”. Budynek, w którym się mieści pochodzi z XVII wieku. Posiadamy dowody, że już w XII stuleciu, podczas budowy Kamiennego Mostu i Katedry, robotnicy i kamieniarze mogli zaspokoić głód smacznym gotowanym mięsem w Wurstkuchl. To miejsce było także regularnie odwiedzane przez pracowników portu. Dziś rodzina Schricker-Meier – od wielu pokoleń – prowadzi historyczny Wurstkuchl i częstuje swoich gości przede wszystkim wybornymi kiełbaskami oraz domowej roboty kapustą kiszoną i musztardą.

Ratyzbona to tylko jedna z niewielu możliwości, które daje nam Bawaria. Według mnie to jeden z najpiękniejszych landów Niemczech, poza przepiękną przyrodą znajdziemy tu bogate w historię miasta i tajemnicze zamki. Jeśli interesuje Cię zwiedzanie tego regionu naszego sąsiada to zapraszam do pozostałych wpisów o Bawarii.

One thought on “Ratyzbona na weekend! Co warto zobaczyć w jednym z najpiękniejszych miast Bawarii?

  1. Regensburg to naprawde jedno z piekniejszych miast Bawarii 🙂 Nieduże, kompaktowe i pełne zabytków a w dodatku może pochwalić się jednym z najładniejszych Jarmarków Świątecznych 🙂

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s