Poreč w Chorwacji – jeden z największych kurortów Istrii z zabytkiem z listy światowego dziedzictwa UNESCO

Istria mimo, że popularna nadal “przegrywa” w ilości odwiedzeń w sezonie letnim z południowymi regionami Chorwacji, które przyciągają rzesze turystów. Wydaje mi się to niesłuszne, ponieważ Istria ma równie dużo do zaoferowania! Poza przepiękną Pulą czy Rovinj znajduje się tam wiele miasteczek, które zapewnią zarówno dostęp do pięknych plaż, ciekawe starówki, a także posłużą jako świetna baza wypadowa w głąb półwyspu. W tym wpisie chciałabym Wam zaprezentować Poreč, w którym poza wymienionymi atrakcjami będziecie mogli zobaczyć także zabytek z listy światowego dziedzictwa UNESCO!

Jedna z uliczek na starym mieście w Poreč

Położenie i dojazd do Poreč

Tak jak już wspomniałam Poreč znajduje się w północno-zachodniej części Istrii. Dojazd samochodem jest bardzo prosty i w zależności od miejsca zamieszkania w Polsce zajmie kilkanaście godzin. Jeśli nie nocujemy w mieście i chcemy je odwiedzić na jeden dzień to w okolicy centrum oraz plaż znajdziemy bardzo dużo parkingów. Warto jednak mieć ze sobą monety.

Krótka historia Poreč

Najbardziej prawdopodobne jest, że Poreč został założony w V wieku p.n.e. przez Illirów. Kilka wieków później osada została podbita przez Rzymian i nadano jej nową nazwę Julia Parentinum. W 539 roku tereny te przypadły Cesarstwu Bizantyjskiemu i w tym czasie Poreč przezywał okres szybkiego rozwoju. Wtedy powstał chyba najsłynniejszy zabytek tego miasta, czyli Bazylika Eufrazjana. Późniejsza historia Poreč nie była prosta, przechodził on z rąk do rąk, a na dłużej pozostał pod władzą Republiki Weneckiej (od 1267 roku). Następnie w 1797 roku tereny te przejęło Cesarstwo Habsburskie, a po I wojnie światowej Istria została przejęta przez Włochów. Jak wiemy po II wojnie światowej utworzono Jugosławię, w której skład weszły także tereny aktualnej Chorwacji.

Co zwiedzić w Poreč?

Bazylika Eufrazjusza – zabytek ze światowej listy dziedzictwa UNESCO

Myślę, że bardzo się zdziwisz jeśli zawitasz do tej bazyliki, bo jest naprawdę przepiękna! Nie bez powodu została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1997 roku. W rzeczywistości jej nazwa aktualnie brzmi katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Świątynia pochodzi już z VI wieku naszej ery, w czasach biskupa Eufrazjusza i cesarza Justyniana I, i powstała na miejscu wcześniejszej bazyliki (fragmenty jej mozaiki możemy oglądać do dziś w północnej nawie). Dlaczego Bazylika Eufrazjusza jest tak wyjątkowa? Stanowi ona jeden z najlepiej zachowanych przykładów sztuki bizantyjskiej w całej Chorwacji. Wnętrza są naprawdę urzekające. Mi najbardziej podobała się wczesnobizantyjska mozaika przedstawiająca sceny biblijne. Poza tym możemy tam także zobaczyć dekoracje z XVI wieku oraz cyborium z XIII stulecia. Warto także przyglądnąć się pozostałością archeologicznym. Zwiedza się cały kompleks, nie tylko sam kościół, w który wchodzi także zakrystia, trik, baptysterium, dzwonnica, Maurus Oratorium, a także pobliski Pałac Biskupi.

CIEKAWOSTKA: Patronem miasta Poreč jest św. Maur. Żył on w IV wieku i był uczniem św. Benedykta. Legenda głosi, że w 303 roku poniósł on śmierć w miejscu, gdzie stoi aktualnie Bazylika Eufrazjusza. Na jego cześć, po przeszło 10 latach postanowiono w tym miejscu wznieść świątynię, którą rozbudował biskup Eufrazjan. W tym miejscu złożono relikwie św. Maura, jednak te w 1354 roku zostały skradzione przez genueńskich najeźdźców.

Trg Slobode

Każde miasto posiada swój główny plac miejski, tak też jest w przypadku Poreč i nazywa się on Trg Slobode, czyli po prostu Plac Wolności. Leży on we wschodniej części starego miasta, a zaraz przy nim wznosi się kościół Matki Boskiej Królowej Aniołów z XIII wieku. Jest on stosunkowo ładny, wyróżnia się z pewnością masywną bryłą oraz barokową architekturą.

PODOBA CI SIĘ WPIS? CHCESZ ŻEBY BYŁO ICH WIĘCEJ? MOŻESZ ZOSTAĆ MOIM PATRONEM I POMÓC MI W ROZWOJU BLOGA! WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W ZAKŁADCE PATRONITE ALBO POD LINKIEM: HTTPS://PATRONITE.PL/HISTRAVEL/DESCRIPTION

Mury miejskie

Większość zabytkowych miast chorwackich posiada swoje mury miejskie. Kiedyś całe stare miasto w Poreciu było nimi otoczone, a także znajdowało się tak kilka wież. Mury niestety nie przetrwały w całości do naszych czasów, a najlepiej zachowane fragmenty można zobaczyć od strony północnej. W okolicy przebiega promenada. Na starym mieście znajdują się także dwie interesujące wieże – Pentagonalna (Petrokutna kula) i Okrągła Wieża.

Riva, czyli nadmorska promenada

To chyba najpopularniejsza część miasta, dokładnie nazywa się Obala Marsala Tita. Po porannym i popołudniowym opalaniu to w tym kierunku udaje się większość turystów. Poza pięknymi widokami zobaczymy tu liczne, zabytkowe kamienice oraz łódki, którą możemy także wynająć. Widać też stąd wyspę Sveti Nikola.

CIEKAWOSTKA: W Poreč zachował się oryginalny, rzymski układ ulic. Miasto zostało ułożone na kształt podłużnego półwyspu uchodzącego w głąb morza.

Wyspa Sveti Nikola

Ta niewielka wyspa widoczna jest z zachodniej części starówki miasta. Na jej terenie znajduje się bardzo ekskluzywny ośrodek wypoczynkowy. Jednak nawet jeśli nie masz tam noclegu to możesz skorzystać z pięknej plaży. Na wyspę można się dostać statkiem, który regularnie kursuje z głównej promenady.

Inne atrakcje Poreč i plaże

Na południu miasta znajdziecie liczne tereny zielone, a co za tym idzie także plaże. W tym rejonie natlenicie się także z pewnością na kolejkę turystyczną, która zatrzymuje się w najważniejszych punktach miejscowości. Tu też znajduje się wodny park rozrywki Aquacolors Poreč.

Plaże w Poreč

  • plaża miejska: żwirowa z elementami betonowym, przebywa na niej sporo turystów i mieszkańcy miasta, posiada duże zaplecze usługowe. Dodatkowo znajdziecie tu także strefą dla naturystów
  • plaża Zelena Laguna: żwirowa z elementami betonowymi, bogate zaplecze
  • plaża Brulo: żwirowa z łagodnym zejściem do wody, posiada także plac zabaw
  • plaża Borik Poreč: betonowa, roztacza się z niej widok na Poreč, można tu wypożyczyć sprzęty wodne
  • plaża Červar: leży na północ od miasta na niewielkim półwyspie. Kamienista z ładnym widokiem na okolice, nie bywa zatłoczona
  • Plaża Pical: leży na wschód od starówki miasta, częściowo wybetonowana, w okolicy rosną drzewa co gwarantuje schronienie od słońca

Bonus! Kanał Limski

Poreč od Kanału Limskiego dzieli niecałe 40 km drogą samochodem. Wystarczy kierować się drogą na Rovinj i zaledwie kilka kilometrów przed miastem skręcić w drogę Cesta za Valaltu-Lim.

Nazwała Kanału Limskiego pochodzi z czasów rzymskich, dokładnie od łacińskiego słowa limes, które oznacza granicę. Nie jest to oczywiście przypadek, ponieważ odgraniczał on niegdyś dwie prowincje rzymskie – Dalmację oraz Italię. Dokładnie jest to kanion zalany przez rzekę Pazinčice, a wysokość jego ścian sięga momentami do 200 m, a jego cała długość wynosi 12 km.

Poreč to małe, ale urokliwe miasteczko, które każdy fan Chorwacji powinien odwiedzić! Jeśli już je widziałeś daj koniecznie znać w komentarzu, jak Ci się podobało!

Możesz pomóc w rozwoju bloga niewielką wpłatą – symbolicznym kosztem kawy! UWAGA! W zamian za największą otrzymasz przewodnik po 10 wybranych przeze mnie zamkach i pałacach Europy! Z góry dziękuje za Twoje wsparcie! Pamiętaj – DOBRO WRACA!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

One thought on “Poreč w Chorwacji – jeden z największych kurortów Istrii z zabytkiem z listy światowego dziedzictwa UNESCO

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s