Kościół Wang w Karpaczu, czyli Twoje must see w czasie pobytu na Dolnym Śląsku

Mało kto zapewne spodziewał się, że w Polsce można zobaczyć kościółek, który swoimi korzeniami sięga średniowiecznej kultury nordyckiej. Okazuje się, że to możliwe a przepiękną budowlę sakralną, wyjątkową na skalę europejską można oglądać w dolnośląskim Karpaczu. To właśnie ten kościółek był główną przyczyną dlaczego zdecydowałam się zawitać do tego górskiego miasteczka!

Historia Kościoła Wang

Kościół Wang w Karpaczu to zabytek na skalę europejską! Datuje się, że powstał w XII/XIII stuleciu w miejscowości Vang nad rzeką Vang w Norwegii. Stąd pochodzi nazwa świątyni. Samo Jezioro Wang (norw. Vangsmjösi) położone jest na wysokości 466 m n.p.m. i otoczone wysokimi górami. Najpopularniejszym szczytem w okolicy jest Grindafjellet (1724 m n.p.m.), gdzie miał podobno zamieszkiwać w niegdyś troll Tindull Grindo.

Niestety w XIX wieku okazało się, że kościółek jest już za mały, a do tego trzeba było go wyremontować. Dodatkowo mieszkańcy postanowili zaciągnąć pożyczkę na budowę nowej świątyni. W związku z tym Kościół Wang postanowiono sprzedać. Głównie dzięki staraniom zamieszkałego w Dreźnie norweskiego malarza prof. Jana Krystiana Dahla, król pruski Fryderyk Wilhelm IV zakupił go za kwotę 427 marek. Kościółek rozebrano w 1841 roku i w skrzyniach przewieziono statkiem do Szczecina, a później do Muzeum Królewskiego w Berlinie, gdzie miano go pierwotnie postawić. Król jednak zrezygnował z tego pomysłu i szukał nowego miejsca dla świątyni. Wtedy pojawiła się hrabina Fryderyka von Reden z Bukowca, która była zainteresowana budowlą i zaproponowała nowe miejsce do jej postawienia – Karpacz, gdzie miał służyć tutejszym ewangelikom. Miejsce pod postawienie budynku ofiarował hrabia Christian Leopold von Schaffgotsch z Cieplic. 

CIEKAWOSTKA: Kościół jest wzorowany na najlepszych przykładach skandynawskiego drewnianego budownictwa sakralnego i stanowi zarazem bezcenne dzieło dawnej sztuki nordyckiej. Wykonano go wykonana z sosny norweskiej, która dzięki nasyceniu żywicą, wykazuje niezwykłą trwałość.

2 sierpnia 1842 r. król pruski osobiście dokonał położenia kamienia węgielnego. Na miejscu kościółek został poddany pracą renowacyjnym oraz dobudowano do niego krużganek, który miał zapobiegać ochłodzeniu wnętrza. Obok postawiono także dzwonnicę, której kościół pierwotnie nie posiadał. Dwa lata później, 28 lipca 1844 r., miało miejsce uroczyste otwarcie i poświęcenie budynku, a brali w nim udział między innymi Fryderyk Filhelm IV i jego małżonka, książę holenderski Fryderyka.

Zwiedzanie Kościoła Wang

Godziny otwarcia

15 kwietnia – 31 października
od godz. 9.00 do 18.00

1 listopada – 14 kwietnia
od godz . 9.00 do 17.00

W niedziele i święta o godz. 10.00 odprawiane są nabożeństwa. Zwiedzanie kościoła jest wtedy możliwe po godz. 11.30.

Cennik, bilety

Dorośli – 12,00 zł 
Dzieci (od 6 lat) – 7,00 zł
Uczniowie, studenci do 26 lat – 7,00 zł
Foto, kamera – 5,00 zł
Wstęp tylko na plac – 2,00 zł

CIEKAWOSTKA: Z tysiąca świątyń tego typu do dziś przetrwała ok. 30! W całości wybudowane są z drewna.

Podczas zwiedzania wnętrz kościoła warto już zwrócić uwagę na drzwi, którymi wchodzi się do środka. Są one ozdobione plątaniną wężów i roślin; znajdziemy tam także uskrzydlone smoki. Obok na kapitelach stoją stylizowane lwy, które występują tu w roli stworów strzegących bram. Wewnątrz na portalu północnym znajduje się pismo runiczne. Warto także zwrócić uwagę na rzeźbione w stylu bizantyjskim, górne części kolumn, tzw. kapitele, zdobione postaciami zwierząt, roślinami i maszkaronami (XII w.). Świątynia okrążona jest krużgankiem po którym można się przejść. Miał on chronić świątynie przed wychłodzeniem.

Każdemu kto lubuje się w kościołach to ten znajdujący się w Karpaczu jest moim zdaniem “must see”. Jest to bez wątpienia dzieło architektury jedyne w swoim rodzaju na terenie naszego kraju. Udało Ci się już odwiedził Kościół Wang? A może planujesz wyjazd?

PODOBA CI SIĘ WPIS? CHCESZ ŻEBY BYŁO ICH WIĘCEJ? MOŻESZ ZOSTAĆ MOIM PATRONEM I POMÓC MI W ROZWOJU BLOGA! WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W ZAKŁADCE PATRONITE ALBO POD LINKIEM: HTTPS://PATRONITE.PL/HISTRAVEL/DESCRIPTION
Możesz także pomóc w rozwoju bloga niewielką wpłatą – symbolicznym kosztem kawy! UWAGA! W zamian za największą otrzymasz przewodnik po 10 wybranych przeze mnie zamkach i pałacach Europy! Z góry dziękuje za Twoje wsparcie! Pamiętaj – DOBRO WRACA!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 thoughts on “Kościół Wang w Karpaczu, czyli Twoje must see w czasie pobytu na Dolnym Śląsku

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s