Svatý Kopeček – malownicza dzielnica Ołomuńca

W drodze z Polski do Ołomuńca nie sposób niezauważyć majestatycznej budowli wznoszącej się na pobliskim wzgórzu – to dwuwieżowa Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na Svatém Kopečku. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków tych terenów. Początkowo był to kościół odpustowy; w 1995 r. został awansowany przez papieża Jana Pawła II na bazylikę 🙂

W latach 1629-1633 kaplicę na Svatém Kopečku (po prostu: Święty Kopeczek :)) wybudował tu Jan Andrýsek. Została ona jednak zrujnowana przez Szwedów w czasie wojny trzydziestoletniej w 1643 r. Niedługo po tym kaplica została odrestaurowana przez mnichów z klasztoru Hradisko. Wkrótce na jej miejscu stanął kościół, wzniesiony w latach 1669–1679. Za jego autora uważa się przeważnie Giovanniego Pietro Tencalla. Nowy kościół został poświęcony 1 października 1679 r. przez biskupa ołomunieckiego Karola II z Liechtensteinu-Kastelkorn. Od tego momentu stanowił cel pielgrzymek. Niedługo po konsekracji odwiedzało go ponad 50 000 pielgrzymów rocznie, a ich liczba ciągle rosła! Około 1700 r. liczba pokutników wynosiła około 120-130 tys. na rok! Kościół odwiedzali także znamienici goście, jak Maria Teresa Habsburg wraz z mężem Franciszkiem I Lotaryńskim.

Wnętrze tej pięknej barokowej bazyliki aktualnie znajduje się w remoncie. Pomimo tego udaje się jednak dostrzec jej powalające piękno. Można tylko sobie wyobrazić, jak będzie wyglądać po zakończeniu renowacji, która ma trwać do końca 2019 r. 🙂 Jednonawowa bazylika w środkowej części zaślepiona jest kopułą, po obu stronach znajdują się kaplice, niestety niewidoczne na poniższych zdjęciach. Dekoracje wykonywali różni morawscy, a także zagraniczni malarze, rzeźbiarze i sztukatorzy. Wnętrze kopuły zostało ozdobione alegoriami czterech stron świata wykonanymi przez Jana Krzysztofa Handke (twórcę słynnych fresków znajdujących się w Auli Leopoldina oraz Oratorium Marianum na Uniwersytecie Wrocławskim). W bazylice na Svatém Kopečku znajduje się fresk św. Augustyna, który uważa się za szczyt twórczości tego autora.

Jak widać na poniższych zdjęciach remont tego miejsca z pewnością jest niezbędny, jedynie front bazyliki jest w bardzo dobrym stanie. Szczególnie zaniedbany jest tył budynku oraz znajdujące się zaraz przy nim sklepiki z pamiątkami i bary. Mi udało się odwiedzić to miejsce w czasie świąt i już o późnej porze, więc większość sklepów było już zamknięte. Nieopodal bazyliki znajdowało się kilka czynnych (już o wyższym standardzie niż na zdjęciach) restauracji. Można się tutaj dostać komunikacją autobusową z Ołomuńca albo samochodem (bez problemu można znaleźć darmowy parking).

Na tyłach świątyni znajduje się mały, zadbany i całkiem przyjemny park z różnego rodzaju ozdobami (np. pomniczkami, mini fontannami). Opiekę nad bazyliką i tamtejszym muzeum aktualnie pełni Macierz Świętokopiecka, która dba także o reklamę tego miejsca. Zapewne to oni postarali się o dofinansowanie z Unii Europejskiej na częściowe pokrycie kosztów renowacji tego wyjątkowego zabytku.

Z pewnością jednym z największych atutów bazyliki jest jej usytuowanie. Widać ją z każdej strony kiedy udajemy się do Ołomuńca. Jej “światłość” widoczna jest z daleka i przyciąga uwagę wszystkich podróżników. Drugi ważny fakt to moment kiedy wychodzimy na front bazyliki – pierwsze co widzimy to piękny, rozpościerający się widok na okoliczne lasy i pola. Na żywo naprawdę robi ogromne wrażenie. W oddali widać Ołomuniec z górującą nad miastem Katedrą św. Wacława. Następnie powinniśmy zejść schodkami w dół, aby zobaczyć świątynie z odpowiedniej perspektywy. To kolejny widok, który zapiera dech w piersiach.

Zapierający dech w piersiach widok – zdjęcie konieczne!
Widok na bazylikę od frontu

Front bazyliki ozdobiony jest pięknymi figurami świętych Sebastiana i Rocha oraz aniołów. Remontu wymagają jednak schody prowadzące do świątyni.

Nie pozostaje mi nic innego, jak każdemu z Was polecić wycieczkę do Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na Svatém Kopečku. To majestatyczne, urokliwe miejsce zasługuje na uwagę każdego podróżnika. Ja sama z pewnością pojawię się tam jeszcze, aby zobaczyć w całej okazałości wnętrze tego pięknego barokowego kościoła, przynajmniej przez kilka chwil delektować się freskami wykonania tak wybitnego malarza Jan Krzysztof Handke, a później spojrzeć jeszcze raz na Ołomuniec i piętrzącą się nad nim katedrę św. Wacława 🙂

2 thoughts on “Svatý Kopeček – malownicza dzielnica Ołomuńca

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s