Wyprawa do Nancy – król polski Stanisław Leszczyński. Co zwiedzić w Nancy?

Od jakiego państwa rozpocząć pisanie bloga podróżniczego? Oczywiście, że od Francji! Nie chcąc być jednak zbyt oczywistą (Paryż opiszemy przy okazji…), swoją przygodę z blogiem postanowiłam rozpocząć od miejscowości związanej z naszą, polską historią – Nancy.

Nie wszyscy chyba zdajemy sobie jednak sprawę, jak duży związek ma Nancy z Polską. Po burzliwym okresie podwójnych elekcji w Rzeczypospolitej i przegranej batalii król polski (1704-1709; 1733-1736) Stanisław Leszczyński udał się do Francji i został księciem Lotaryngii i Baru (1738-1766). Okazał się bardzo dobrym gospodarzem, a ślady jego panowania w Nancy do dziś możemy spotkać na każdym kroku. Tutejsi mieszkańcy często nawiązują do Leszczyńskiego, spotykamy więc liczne restauracje i sklepiki, ulice, a nawet apteki jego imienia. To istna reklama Nancy.

Widok na Place Stanislas

Miasto nie jest zbyt duże, żyje tu trochę ponad 100 tys. mieszkańców. Nancy znajduje się we wschodniej Francji, nad rzeką Meurthe i Kanałem Marna-Ren. Zostało założone w XI w. przez księcia lotaryńskiego Gerarda. Z Nancy nie jest związany tylko jeden Polak. Od 1833 r. mieszkał tu powstaniec listopadowy Marcin Rojewski, który pracował tutaj jako nauczyciel w Szkole Polskiej. Znany był także, jako działacz charytatywny. W 1998 r. Nancy odwiedził papież Jan Paweł II. W tutejszym kościele Notre-Dame de Bon Secours (o którym więcej w innym poście) spoczywa wiele osobistości związanych z historią Polski, w tym oczywiście wymieniony już Stanisław Leszczyński wraz z żoną Katarzyną Opalińską, podskarbiego wielkiego koronnego Franciszka Maksymiliana Ossolińskiego. Tam przechowywane jest także serce królowej Francji, córki króla polskiego Marii Leszczyńskiej, która była żoną Ludwika XV.

My zawitaliśmy do Nancy samochodem w drodze do Paryża. Warto podkreślić, że nie jest to miejsce oblegane przez turystów (nie wiem jednak dlaczego!). W lipcu kiedy udało mi się odwiedzić Nancy można było spokojnie spacerować po pięknych zabytkowych uliczkach i malowniczych parkach. Ścisłe centrum, gdzie znajduje się najwiecej zabytków można spokojnie zwiedzić w jeden dzień. My jednak postanowiliśmy zostać tutaj trochę dłużej, aby poszukać więcej śladów historii, nie tylko tej dotyczącej Stanisława Leszczyńskiego.

Centrum miasta – Plac Stanisława

Przed przybycie do Nancy Stanisława Leszczyńskiego tereny te były zarządzane przez księcia Leopolda, który prowadząc liczne wojny doprowadził do zniszczenia podległych sobie terytoriów. Do odbudowy zaangażował on licznych artystów i architektów, w tym między innymi Germaina Boffranda. Przybyły tutaj w latach 30. XVIII w. Leszczyński miał poniekąd ułatwione zadanie.

Centrum Nancy stanowi wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO największy plac tego miasta – Plac Stanisława (Place Stanislas). Składa się on z dwóch mniejszych Place de la Carrière i Place d’Alliance. Warto podkreślić, że inicjatorem jego budowy był sam Leszczyński, a zaprojektował go Emanuel Héré de Corny. Jedną z przyczyn wzniesienia nowego placu królewskiego była chęć połączenia nowego XVII-wiecznego i starego miasta (Ville Vieille i Ville Neuve). Plac połączył także dwa budynki – Hotel de Ville oraz siedzibę księcia Hôtel du Gouvernement. Plan księcia Lotaryngii wykonany został w latach 1752-1755. Pierwotnie w jego centrum stał pomnik Ludwika XV, który został, jednak zniszczony w czasie rewolucji francuskiej.

Dopiero w 1831 r. w centrum placu pojawiła się podobizna polskiego króla – Stanisława Leszczyńskiego, co miało stanowić podziękowanie mieszkańców Nancy dla jego zasług. Plac zawsze był używany do różnych zgromadzeń publicznych czy festiwali i tak jest zresztą do dziś. Przez kilkadziesiąt lat (1958-1983), kiedy nie cieszył się uznaniem władz służył jako parking dla samochodów… W latach 2004-2005 miasto wzorując się na oryginalnych planach z XVIII w. podjęło masowe prace rekonstrukcyjne placu. Na projekt przeznaczono 9 mln euro! Inauguracja Placu Stanisława zbiegła się z 250 rocznicą jego budowy.

Warto zwrócić uwagę, że plac jest w idealnym stanie, czysty, zadbany. Szczególną uwagę przyciągają pięknie zdobione budynki, fontanny czy latarnie. Władze miasta wykonały świetną robotę!

Plac dodatkowo został ozdobiony pięknymi fontannami. Najbardziej wyjątkowa wydaje się Fontanna Amfiryty, która przyciąga wzrok kunsztownością wykonania i wszędobylskim złotem.

Jedną z najpiękniejszych budowli, którą możemy zobaczyć na Placu Stanisława jest Arc Héré – Łuk Triumfalny. W związku z tym, że przyciąga szczególną uwagę turystów, otoczony jest masą kawiarenek i sklepików. Wybudowany został w miejscu, gdzie niegdyś stała stara brama królewska (porte Royale) zbudowana z rozkazu Ludwika XIV. W 1923 r. Arc Héré został uznany za monument historique. Jest to tytuł nadawany wyjątkowym narodowym zabytkom kulturowym Francji.

Na placu znajduje się także wiele innych pięknych budynków. Warto z pewnością wymienić Hotel de Ville, który zawsze pełnił funkcję ratusza, znany także pod nazwą Pałacu Stanisława (Palais de Stanislas). To jeden z symboli miasta, a także największy budynek znajdujący się przy placu. Ma przeszło 98 metrów długości! W środku znajduje się mini sklepik z wyjątkowymi (jednak dość drogimi – np. wypchany szczur) pamiątkami związanymi z tradycjami Nancy. Podobnie jak łuk triumfalny, w 1886 r. Hotel de Ville został uznany za monument historique.

Hotel de Ville

Należy także zwrócić uwagę na inne piękne budowle, jak Opera czy Musée des Beaux-Arts de Nancy. W ostatnim wymienionym można zaopatrzyć się w wyjątkowe pamiątki wzorowane na dziełach sztuki znajdujących się w muzeum, ale także pocztówki, magnesy, albumy czy przewodniki. Zadbano także o najmłodszych – mamy tutaj spory wybór kolorowanek (także antystresowych dla dorosłych), puzzli, pluszaków i różnych zabawek związanych z Nancy i Francją. Samo muzeum ma 4 piętra (my w związku z brakiem czasu nie zdecydowaliśmy się na jego zwiedzanie), a wystawy dotyczą między innymi pozostałości fortyfikacji miejskich datowanych na XV-XVII wiek. Poza centrum znajdziecie w Nancy wiele innych atrakcji np. Parc de la Pépinière, o którym więcej pisałam w osobnym poście.

Co, i gdzie zjeść w pobliżu Placu Stanisława?

Po obejrzeniu przepięknego placu każdemu pod wypływem wrażeń zachce się jeść…Nie musimy jednak udawać się daleko w celu posilenia. W ścisłym centrum mamy do wyboru masę restauracji, barów, kawiarenek z różnej półki cenowej. Można w nich odnaleźć każdy rodzaj kuchni włoską (pyszne makarony i pizze), francuską, fast food (np. burgery). Mi szczególnie do gustu przypadła Brasserie Le Jean Lamour. Jej wielkim walorem jest fakt, że znajduje się zaraz przy placu, dzięki czemu odpoczywając mamy piękny widok na statuę Stanisława Leszczyńskiego i Hotel de Ville. Warte polecenia są jednak także bary i restauracyjki znajdujące się przy Rue Stanislas, jednej z głównych uliczek odchodzących od Placu Stanisława. Szczególnie polecam spróbowanie, poza winami, tamtejszych piw (do których otrzymuje się często darmowy, drobny poczęstunek – orzeszki, paluszki), których wybór jest naprawdę imponujący. W Nancy trzeba także obowiązkowo spróbować zupy cebulowej – jej przepis wymyślił Stanisław Leszczyński!!!

Błyszczące złotem…

Francja to nie tylko Paryż i Lazurowe Wybrzeże. W całym kraju możemy natknąć się na piękne miejscowości bogate w historię i zabytki. Warto czasem zapomnieć o wielkim, przyciągającym tłumy turystów Paryżu i udać się do mniejszych miejscowości, które zachwycają swoim urokiem. Wiele znajdziecie ich we Francji, a jednym z nich jest z pewnością błyszczące złotem Nancy – miasto króla polskiego Stanisława Leszczyńskiego.

3 thoughts on “Wyprawa do Nancy – król polski Stanisław Leszczyński. Co zwiedzić w Nancy?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s