Zamek Frederiksborg w Danii – zwiedzanie, historia i informacje praktyczne

Kiedy pojechałam do Danii we wrześniu 2021 roku, nie spodziewałam się, że ten kraj tak bardzo przypadnie mi do gustu. Już po pobycie w Szwecji wiedziałam, że Skandynawia mnie urzeknie, ale że aż tak! Te regiony to całkowicie wszystko czego szukam w czasie podróży (no może poza ciepłą wodą w morzu, ale plaże mają także przepiękne). Duńskie zabytki są naprawdę światowej klasy i chce opowiedzieć Wam o jednym z nich, czyli Zamku Frederiksborg (dun. Frederiksborg slot).

Jak dojechać do Frederiksborg slot?

Dzięki dobrym połączeniom metra i pociągów bardzo szybko możecie dostać się do zamków znajdujących się w okolicy Kopenhagi. Jednym z nich jest Frederiksborg slot!

Aby się tu dostać pojedź po pociągiem s-train linia A do Hillerød (najlepiej z dworca głównego, trasa trwa około 40 minut). Ze stacji w Hillerød dojdziesz do zamku w kilkanaście minut albo dojedziesz tu autobusem 301 (kierunek Ullerød) lub 302 (kierunek Sophienlund), wysiądź na stacji Frederiksborg slot. Na jednak polecam spacer, ponieważ z centrum Hillerød w okolicach stawu rozpościera się piękny widok na zamek!

Historia Zamku Frederiksborg

Jego historia sięga już XIII wieku, pierwsza wzmianka w źródłach pojawiła się w 1275 roku. Wtedy nad jeziorem miał znajdować się niewielki, najprawdopodobniej myśliwski zameczek. Stał się on podstawą dla późniejszego zamku Hillerødsholm, który istniał do połowy XIV stulecia. Ten wraz z okolicą w 1580 roku przeszedł na własność króla duńskiego Fryderyka II. To na jego rozkaz przeprowadzono pierwszy z ważnych remontów i rozbudowy zamku w stylu wczesnego manieryzmu północnego. Elewacje była ozdobiona licznymi wykuszami oraz falistymi szczytami. Całość otoczono wysokim murem, a od strony południowej wybudowano kamienny most.

Świetności nadał mu późniejszy władca – Chrystian IV (1600-1620), syn Fryderyka II, a zarazem jeden z najważniejszych władców duńskich oraz hojny mecenas sztuki. Jednak jakim sposobem było go stać na to wszystko? Jego ogromne dochody pochodziły między innymi z cła, które pobierał w cieśninie Sund, ale także z majątków ziemskich i zamków Gluckstadt, Rosenborg i Halmstad. Za jego panowania w części zachowano konstrukcje podzamcza, jednak całkowicie przebudowano część środkową i północną wyspy. Zamek został zmieniony we wspaniały pałac rezydencjonalny. Mimo tego, zachowano bastiony. W tym czasie w centrum postawiono także fontannę autorstwa Adrianna van der Vries. Elewacja została bogato udekorowana elementami rzeźbiarskimi. To za sprawa Chrystiana IV nazwa zamku została zmieniona na Frederiksborg na cześć jego ojca.

W tutejszej kaplicy odbywały się koronacje licznych duńskich królów, w tym między innymi ostatnia koronacja w historii Danii Christiana VIII. Zawierano tu także małżeństwa. Odbywały się tu także ważne wydarzenia. Podpisano tu pokój pomiędzy Danią i Szwecją, który zakończył wojnę północną (1720). W XVIII wieku rozwijał się także sam zamek, który odnowiono i powstała wtedy tutejsza chluba, czyli ogród w stylu barokowym. Ostatnią parą królewską rezydującą we Frederiksborg był Fryderyk II Oldenburg i jego żona Louisa Rassmussen.

Niestety zamek w części spłonął w 1859 roku. Przetrwały elementy architektoniczne oraz sala audiencyjna i kaplica zamkowa. Odnowiono go między innymi dzięki wsparciu przemysłowca Jacoba Christiana Jacobsena. Kilkanaście lat później za sprawą Carla Jacobsona otworzono tutaj Narodowe Muzeum Historyczne. Aktualnie zamek Frederiksborg należy do najważniejszych przykładów architektury stylu północnego renesansu i manieryzmu w Danii.

Informacje praktyczne i zwiedzanie zamku

Informacje praktyczne:

  • Godziny otwarcia: listopad-marzec – 11.00-15.00; kwiecień-październik – 10.00-17.00
  • Ceny: bilet normalny 90 DKK; dzieci (6-15 lat) 25 DKK: dzieci do lat 5 bezpłatnie; studenci 70 DKK
  • Na miejscu można bezpłatnie wykonywać zdjęcia (zarówno w środku, jak i na zewnątrz)
  • Na parterze przy kasie znajduje się szatnia na kluczyk
  • Na stronie zamku znajdziesz dokładny plan pięter, które się zwiedza (dostaniesz też ulotkę na miejscu) tutaj

Na zwiedzanie zamku wraz z dojazdem i jakąś przekąską warto zaplanować cały dzień. Ja nie lubię biegać i udało mi się na spokojnie zobaczyć zamek wraz z ogrodami w pół dnia (późnym popołudniem spacerowałam jeszcze po Kopenhadze). Ale jeśli chcesz odpocząć, spokojnie pozwiedzać, chcesz coś zjeść na mieście albo podróżujesz z dziećmi zaplanuj sobie przynajmniej 5-6 godzin na całość (razem z dojazdem).

Zwiedzać można zarówno wnętrza zamku, jak i ogrody. W kilkudziesięciu salach można zobaczyć kolekcję portretów królów i królowych Danii, eksponaty związane z ich historią oraz rożnego rodzaju dzieła sztuki przede wszystkim nowożytnej (dla mnie gratka!). Duża część eksponatów pochodzi z rozmaitych rezydencji i zamków z całego kraju.

Po zwiedzaniu wnętrz zamkowych proponuje spacer po ogrodzie. Warto wspiąć się na górę – roztacza się stąd przepiękny widok na ogród, jezioro i zamek. To idealne miejsce na wykonanie pamiątkowego zdjęcia!

PODOBA CI SIĘ WPIS? UWAŻASZ, ŻE TO CO ROBIĘ JEST POŻYTECZNE I CI POMAGA? MOŻESZ ZOSTAĆ MOIM PATRONEM, ABYM MOGŁA SKUTECZNIEJ ROZWIJAĆ SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ W INTERNECIE! WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W ZAKŁADCE PATRONITE ALBO POD LINKIEM: HTTPS://PATRONITE.PL/HISTRAVEL/DESCRIPTION
Możesz także pomóc w rozwoju bloga niewielką wpłatą – symbolicznym kosztem kawy! UWAGA! W zamian za największą otrzymasz przewodnik po 10 wybranych przeze mnie zamkach i pałacach Europy! Z góry dzięki!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

5 thoughts on “Zamek Frederiksborg w Danii – zwiedzanie, historia i informacje praktyczne

  1. Zazdroszczę, Dania jest od dawna na mojej liście krajów do odwiedzenia. 🙂 I super miejsce, dzięki za polecenie – zapisuję, żeby o nim nie zapomnieć jak już uda się tam wybrać. :))

    Liked by 1 person

Leave a comment