Podróżowanie ze zwierzęciem domowym – kilka wskazówek na temat bezpiecznego wyjazdu z kotem lub psem

Od kiedy Polska należy do Unii Europejskiej wyjazdy do innych krajów członkowskim są coraz częstsze. Nie musimy już martwić się o posiadanie paszportu czy wizy, przez granicę przejedziemy spokojnie, nie czekając w kolejce. Wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty i możemy jeździć po prawie całej Europie. Nie raz w podróż wyruszamy z dnia na dzień, nie planując zbytnio wyprawy, zwłaszcza do krajów sąsiadujących z Polską. Ze Śląska blisko mamy do Czech, z północno-wschodnich województw na Litwę, a cała zachodnia Rzeczpospolita graniczy z jakże pięknymi Niemcami. Nasza rodzina nie składa się, jednak jedynie z ludzi… Wielu z nas ma innych ważnych towarzyszy podróży, a są nimi przede wszystkim psy i koty! Niestety czasem zapominamy o prawidłowym przygotowaniu ich do wyjazdu. Poniżej znajdziecie listę niezbędnych rzeczy, które musicie wykonać przed wyjazdem za granicę ze swoim pupilem oraz kilka praktycznych wskazówek!

Mikrochip

Przed wyjazdem koniecznie jest wczepienie mikroczipa. Inaczej nie używamy niezbędnego dokumentu – paszportu. Jeśli posiadamy zwierzaka z hodowli, to bardzo prawdopodobne, że posiada on już oznaczenie. Czasem, jednak przygarnęliśmy zgubę, wtedy musimy sami zadbać o zachipowanie pupila. Zabieg nie jest skomplikowany, weterynarz może wykonać go na miejscu. Jest trochę bolesny i zwięrzęta często czują się niekomfortowo w czasie aplikacji, jednak trwa to dosłownie kilka sekund. Dzięki chipowi, piesek lub kotek uzyskuje swój własny, indywidualny kod. Taka forma jest także zabezpieczeniem, naszego pupila jeśli się zagubi. Każdy weterynarz czy schronisko będzie umiało odczytać dane z chipa, w tym nasze dane i adres zamieszkania. W związku z tym zwierzak szybko do nas wróci. Warto, więc nawet jeśli nie wyjeżdżamy zagranicę zaopatrzyć kota czy psa w mikrochip.

Szczepienie przeciwko wściekliźnie

Aby otrzymać paszport dla zwierzaka, kolejnym niezbędnym krokiem, który musimy podjąć jest zaszczepienie go przeciwko wściekliźnie. Szczepienie to nie jest w Polsce obowiązkowe, dlatego często zdarza się, że wykonujemy je dopiero przed chęcią wyjazdu zagranicę. Szczególnie rzadko posiadają je koty, które mniej przebywają na dworze niż psy. Jednak, aby wjechać na tereny krajów Unii Europejskiej niezbędne jest zaszczepienie zwierzaka przeciwko wściekliźnie, nawet jeśli ten nie opuści samochodu czy hotelu. Kontrola przez policję i nie posiadanie paszportu oraz książeczki zdrowia, w której poświadcza się wykonanie szczepienia może spotkać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Moim zdaniem, nawet jeśli nie wyjeżdżamy zagranicę warto zwierzę zabezpieczyć przed wścieklizną, która przecież jest chorobą śmiertelną. Po wykonaniu zabiegu przez weterynarza, odnotuje on odpowiednie informacje w książeczce zdrowia (data szczepienia, numer seryjny, nazwa preparatu). Należy jednak pamiętać, że jeśli szczepienie miało miejsce pierwszy raz, to nie jest ważne w dniu jego wykonania! Szczepionka zyskuje “ważność” dopiero po 3 tygodniach! W tym czasie zwierzę jest w stanie wytworzyć niezbędne przeciwciała.

Paszport = zwierzak europejski 😉

Po realizacji powyższych kroków weterynarz będzie już mógł wyrobić paszport naszemu zwierzakowi. Co warto podkreślić możliwe jest wykonanie wszystkich czynności w czasie jednego spotkania, wypada jednak umówić się wcześniej, ponieważ wyrobienie paszportu, szczepienie i zachipowanie trwa mniej więcej od 30 minut do godziny. Za całość (szczepienie, mikrochip i paszport) zapłacimy około 150 zł.

Paszport podobnie jak w przypadku ludzi zwiera podstawowe informacje na temat zwierzęcia: datę urodzenia, rasę, płeć, umaszczenie, cechy charakterystyczne, a także dane właściciela. Znajduje się tam również lista szczepień z datami im przyjęcia, a także rubryczka, w której lekarz wpisuje opinię na temat stanu zdrowia zwierzęcia. Odbierając paszport sprawdźmy, czy nie ma w nim żadnych błędów czy skreśleń. Jeśli odnajdziemy jakieś nieścisłości należy je szybko poprawić. W przeciwnym razie paszport jest nieważny.

Nie zapomnijmy zabrać ze sobą paszportu i książeczki zdrowia!

Warto podkreślić, że zwierzak ma prawo przemieszczać się zagranicą wyłącznie z osobą, która wpisana jest w paszporcie jako właściciel. W przeciwnym wypadku potrzebne jest stosowne upoważnienie.

Tutaj znajdziecie listę zakładów weterynaryjnych, które mają prawo wyrabiania paszportów.

Wyjazd na wyspy – Wielka Brytania, Irlandia itp.

W przypadku wyjazdu na wyspy w UE, koniecznie będzie wykonanie odrobaczania, nie wcześniej niż 72h czy 48h przed podróżą!

Zwierzę, aby wyjechać za granicę musi być zdrowe

Chcąc wyjechać zagranicę z pupilem, musimy zadbać, aby było ono zdrowe. Chore zwierzę nie powinno opuszczać kraju. Ważne jest także by było odrobaczone. Z góry zakładam, że większość z nas regularnie zabiera kota czy psa do weterynarza i jest on pod stałą opieką lekarską, jednak zdaje sobie sprawę z tego, że nie każdy to robi. Pamiętajmy, że zwierzęta to członkowie naszej rodziny i powinniśmy dbać o ich zdrowie i odwiedzać weterynarza średnio co 3-4 miesiące. W niektórych wypadkach wizyty oczywiście powinny być częstsze.

Przewóz zwierzaka

W przypadku przewozu zwierzęcia samochodem niezbędne będzie zaopatrzenie się w specjalny transporter, który można także przypiąć pasami do siedzenia. Chroni to zwierzę przed spadnięciem na ziemie czy w czasie wypadku, zderzenia, nagłego hamowania. Należy pamiętać, aby przedmiot za pomocą, którego przewozimy zwierzę był odpowiednio duży. Pupil powinien móc swobodnie się w nim obrócić, położyć. Warto także zakupić specjalne szelki, smycz i mate. Wtedy można zrezygnować z transportera. Nie polecam, jednak tej metody za granicą, ponieważ każdy kraj ma inne obostrzenia i bezpieczniej przewozić zwierzę w transporterze. Ważne, aby zwierzę nie było w stanie samodzielnie poruszać się po samochodzie! Może to spowodować wypadek!

Zadbajmy, aby zwierzakowi było wygodnie w transporterze, a na miejscu czuł się jak w domu! Możemy zabrać kocyk i zabawki ze sobą!

Przed dłuższym wyjazdem warto zabrać pupila kilka razy na krótsze wypady. Będzie wtedy mógł przyzwyczaić się do warunków panujących w samochodzie, a długa podróż nie będzie dla niego tak drastyczna pod kątem psychicznym. Mój kot podróżował już wiele razy i muszę przyznać, że jest “kotem podróżnikiem”. Można także zaopatrzyć się w spraye uspokajające, którymi można popsikać transporter, a także pokój w hotelu, aby zwierzak czuł się jak u siebie w domu. Nie zaleca się raczej tabletek czy innych metod, które powodują kilkugodzinny sen u pupila. Istnieje zawsze pewne niebezpieczeństwo, że już się nie wybudzi, a z drugiej strony jeśli obudzi się nagle w miejscu, którego kompletnie nie zna i nie wiem jak się w nim znalazł może to wywołać niepotrzebny stres.

Należy przygotować się także na różne “niespodzianki”. O ile piesek da nam znać, że chce siku gorzej może być z kotem. Już kilka razy zdarzyło mi się, że mój pupil załatwił się w transporterze. Z tego powodu wożę kuwetę jak najbliżej niego w samochodzie, aby móc w razie potrzeby szybko zareagować. Warto, więc mieć ze sobą jakieś chusteczki i ręcznik w przypadku “wpadki”. Musimy pamiętać, że dla kota załatwienie się w innym miejscu niż kuweta to szok, więc nie powinniśmy go karać! Należy go uspokoić, zatrzymać samochód i dać mu chwilę na relaks. Pamiętajmy, że zwierzęta też mają uczucia!

Przed wyjazdem zadbajmy także o wygląd naszego zwierzaka! Obetnijmy pazurki, wyczeszmy futerko. Im bardziej zadbany, tym bardziej bezproblemowo przekroczy granicę.

Co, jeśli nie spełnimy powyższych wymogów lub wymogów szczególnych, niektórych krajów?

Jeśli nie spełnimy warunków obowiązujących w danym kraju mogą nas spotkać różne konsekwencje:

  • zwierzak zostanie poddany kwarantannie;
  • będziecie musieli wrócić do domu, ponieważ zwierzak nie będzie mógł przebywać na terenie danego kraju
  • jeśli powyższych nie uda się spełnić, zwierzę może zostać poddane eutanazji!!!

Miejmy, więc na uwadze zdrowie i życie naszych zwierzaków!!!

Pamiętajcie, że wyżej opisane zasady przewożenia zwierząt dotyczą tylko Unii Europejskiej! Jeśli chcecie pojechać z pupilem do kraju spoza UE należy zapoznać się z przepisami danego kraju. Warto także podpytać weterynarza, który wie dokładnie, gdzie odnaleźć właściwe informacje!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s