Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

W 2019 roku ponownie na wrocławskim rynku zagościł jarmark bożonarodzeniowy, który już od 11 lat zapewnia świąteczną atmosferę mieszkańcom miasta, jak i turystom. Jako pół-mieszkaniec Wrocławia (pracuje tutaj 😉 ) postanowiłam się wybrać w to tętniące życiem miejsce!

Jarmark trwa od 22 listopada do końca grudnia, w tym roku możemy, więc cieszyć się nim trochę dłużej niż dotychczas.

Więcej informacji na temat wydarzeń, które odbywają się na wrocławskim jarmarku znajdziecie tutaj: https://pik.wroclaw.pl/jarmark-bozonarodzeniowy-we-wroclawiu/

Ciekawostka

Wiedzieliście, że pierwsze jarmarki sięgają swoimi korzeniami aż do średniowiecza?! Jedne z najstarszych powstały w Niemczech i Austrii. Dla przykładu w Wiedniu jarmark pojawił się już w 1294 r. Ich tradycyjna nazwa to Weihnachtsmarkt

Co można zjeść?

Wszędzie napotkamy oczywiście pełno JEDZENIA 😀 Do wyboru, do koloru… Mamy tutaj potrawy lokalne, ale także popularne w innych krajach, np. niemieckiego würsta i golonkę czy węgierskiego langosza. Do tego holenderskie sery, węgierskie salami, hiszpańskie churros, miody…Można by wymieniać jeszcze długo. Jeśli lubisz jeść i delektować się różnymi smakami, śmiało przyjeżdżaj do Wrocławia!

Turecka baklava

Co ciekawe, to moim zdaniem zdecydowanie króluje kuchnia naszego zachodniego sąsiada. Czyżby Wrocław nawiązywał do swojej historii? A może to po prostu fakt, że jarmarki wywodzą się z terenów Niemiec 😉

Można też zakupić pierniczki, jest ich naprawdę spory wybór!

I kasztany pieczone! Są naprawdę pyszne, a do tego bardzo zdrowe!

W północnej pierzei rynku znajduje się specjalna strefa pod hasłem “Wrocław Społecznie i Lokalnie”. W tym miejscu możemy zaopatrzyć się w produkty certyfikowane przez Europejską Sieć Dziedzictwa Kulinarnego. To także tutaj swoje działania reprezentują wrocławskie organizacje społeczne.

Moje ulubione – wino grzane!

Zdecydowanie jednym z moich faworytów na jarmarkach (poza pieczonymi kasztanami) jest wino grzane! To ono moim zdaniem robi całą sprawę i jego zapach oznacza, że święta się zbliżają! Na jarmarku we Wrocławiu mamy do wyboru kilka smaków wina grzanego, w tym brzoskwiniowe czy śliwkowe. Choć ja zdecydowanie wole ten tradycyjny smak. A wy?

W tym roku mamy ładniejsze kubeczki, w których podawane jest grzane wino niż ostatnio. Standardowo za kubeczek zapłacimy kaucję i jeśli chcemy to możemy wziąć go po prostu do domu. Moim zdaniem, to zawsze miła pamiątka z jarmarku. Ja mam juz kilka z Niemiec czy Austrii. Koszt wina grzanego z kaucją we Wrocławiu to około 30 zł (kaucja jakieś 15 zł). Pamiętajcie żeby mieć ze sobą gotówkę! Na większości straganów nie ma możliwości płacenia kartą.

Pamiątki

Wiadomo…na każdym jarmarku jest pełno bibelotów, ale także troszkę dość ciekawych, jedynych w swoim rodzaju przedmiotów. We Wrocławiu mamy spory wybór przedmiotów, które możemy zakupić, jako “pamiątkę”.

Kilka stoisk proponuje dość ciekawe ozdoby choinkowe. Poza zwykłymi, szklanymi bombkami mamy także metalowe, drewniane, papierowe i wiele, wiele innych. Warto się tu rozglądnąć jeśli chcemy w tym roku “przemodelować” naszą choinkę. Musimy się jednak nastawić na różne, czasem wysokie ceny.

Jeśli jednak chcemy coś mniej oczywistego, coś co chcemy używać częściej, a nie tylko od święta mamy duży wybór. Na kilku stoiskach odnajdziemy przedmioty do użytku domowego, np. moździerze, solniczki i pieprzniczki, kubki, kubeczki na grzańce, kolorowe miseczki i wiele, wiele innych rzeczy.

Ciekawą propozycją są drewniane, ręcznie wykonane przedmioty, np. “miseczki” na owoce, produkty z czekolady lub metalowe podkowy czy róże. Róże są naprawdę śliczne ❤ Przy okazji, na niektórych zdjęciach macie też ceny produktów 😀

Można znaleźć też mniej “pasjonujące” rzeczy 😀 Np. skarpety, torebki, odzież.

Świąteczna Parada na Jarmarku Bożonarodzeniowym we Wrocławiu

Atrakcje dla dzieci, ale także dorosłych!

Jarmarki Bożonarodzeniowe to nie tylko miejsce dla dorosłych, którzy mogą na nim zjeść coś smacznego, wypić grzane wino czy zakupić masę bibelotów do domu. To przede wszystkim atrakcja dla dzieci, które mogą wkroczyć do magicznego świata bajki i magii. We Wrocławiu nie brakuje atrakcji dla najmłodszych!

Krasnal Prezentuś

Jako jedyny krasnal we Wrocławiu pojawia się tylko raz w roku, właśnie w trakcie trwania jarmarku. Podobno spełnia marzenia! Wystarczy trzykrotnie pogłaskać go po czapeczce 🙂

Krasnal Prezentuś

Fabryka prezentów w Bajkowym Lasku

W lasku najmłodsi będą mogli posłuchać kilku bajek, które opowiadane są przez ruszające się kukiełki. Do tego znajdziemy tam także pociąg-kolejkę, którą dzieci mogą się przejechać. Nową tegoroczną atrakcją jest dwupoziomowy domek Mikołaja i elfów. Możemy prześledzić historię otrzymania prezentu od samego początku, czyli od momentu otrzymania przez Świętego Mikołaja listów z prośbami, aż po wysyłkę podarunków.

Pokazy „Pomocników Szalonego Mikołaja”

Pod Placem Solnym mieści się Movie Gate – Galeria Sztuki Filmowej, gdzie można pooglądać różnego rodzaju rekwizyty filmowe. W ramach Jarmarku Bożonarodzeniowego odbywają się tam interaktywne “Pokazy Pomocników Szalonego Mikołaja”.

Program atrakcji Jarmarku Bożonarodzeniowego 2019

 • 22.11.2019 (piątek) 
  godz. 17:00 – Oficjalne otwarcie Jarmarku Bożonarodzeniowego.
 • 01.12.2019 (niedziela) 
  godz. 17:00 – Magiczna Parada „Święta utkane z baśni”.
 • 06.12.2019 (piątek)
  godz. 17:30 – Powitanie Mikołaja.
  godz. 18:00 – Oficjalne rozświetlenie choinki.
 • 07.12.2019 (sobota) – Świąteczna scena
  godz. 16:00 – Mikołajowe wstępy artystyczne.
 • 08.12.2019 (niedziela)
  godz. 17:00 – Świąteczna Parada z Mikołajem z finałem na scenie przy choince.
 • 15.12.2019 (niedziela)
  godz. 17:00 – Roztańczona Parada Elfów.
 • 22.12.2019 (niedziela)
  godz. 17:00 – Wigilijny Korowód Kolędników.

Świąteczny Konwój RADIA ZET we współpracy z Biurem Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Wrocławiu – Plac Solny

od 30 listopada do 1 grudnia 2019, od godz. 11.00 do godz. 17.00

 • świąteczne karaoke
 • konkursy z nagrodami
 • słodkości dla najmłodszych

Świąteczna  Scena (przy wrocławskiej choince) – Występy artystyczne

od 9 grudnia do 12 grudnia 2019, codziennie od godz. 16:00
od 13 grudnia do 14 grudnia 2019, codziennie od godz. 15:00
Specjalne wydarzenie 14 grudnia 2019 (sobota) – Wrocławskie Kolędowanie
organizator Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego

Powyższe informacje na temat atrakcji zostały zamieszczone na stronie: https://pik.wroclaw.pl/jarmark-bozonarodzeniowy-we-wroclawiu/

Wrocławski Jarmark

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu jest jednym z ładniejszych jakie udało mi się zobaczyć. Może nie równa się on tym wiedeńskim, jednak jest dość urokliwy. Jeśli macie wolny dzień warto wybrać się tam z najbliższymi, rozkoszować się ciepłem grzanego wina i pogłaskać po głowie Krasnala Prezentusia, aby spełnił Wasze marzenia!

Jeśli podobał Ci się wpis zostaw lajka lub komentarz! Możesz także pomóc w rozwoju bloga niewielką wpłatą – symbolicznym kosztem kawy! Z góry dzięki!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Możesz też zostać moim Patronem! Więcej informacji znajdziesz w zakładce Patronite albo pod linkiem: https://patronite.pl/HisTravel/description

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s