Zamek Leśna Skała – Dolny Śląsk jakiego nie znasz!

Nie każdy z nas słyszał o Zamku w Szczytnej lub, jak kto woli, Zamku Leśna Skala. Ta górująca nad okolicą budowla od razu przyciąga wzrok już z okolicznej drogi przejazdowej. Jak to się stało, że taki zamek przez lata nie był udostępniony dla turystów i dopiero od 2020 roku można swobodnie spacerować po okolicznym parku? Ja odwiedziłam go w zasadzie zaraz po zamknięciu tutejszego ośrodka (o którym niżej) i zwiedziłam go tylko z zewnątrz. Ale… jeśli zaciekawiło Cię to miejsce to zachęcam do lektury poniższego wpisu!

Możesz pomóc w rozwoju bloga niewielką wpłatą – symbolicznym kosztem kawy!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Położenie zamku

Zamek w Szczytnej znajduje się na wzniesieniu Szczytnik (589 m n.p.m.), który stanowi kraniec Gór Stołowych. Na szczyt można dostać się na piechotę i rowerem – prowadzi na niego stosowny szlak. Na górę można także wjechać samochodem, a koło zamku znajduje się niewielki parking. W sezonie warto jednak zaparkować nieco niżej (nie zaraz obok zamku), ponieważ może być problem z miejscem.

Powstanie Zamku Leśna Skała i jego historia

Zamek jest stosunkowo nowy w porównaniu do reszty tego typu budowli na Dolnym Śląsku, ponieważ powstał w latach 1831-1837 na miejscu dawnego niewielkiego pruskiego fortu, który częściowo rozebrano w 1807 roku. Inicjatorem budowy był hrabia Leopold von Hochberg. Po śmierci właściciela zamek odziedziczyła jego córka, a później posiadał już wielu właścicieli. Ostatecznie trafił w ręce Misjonarzy Dobrej Rodziny, którzy postanowili go rozbudować, a także zbudowali osobną kaplicę. Całą inicjatywę zatrzymał jednak wybuch II wojny światowej. Po jej zakończeniu zabytek przeszedł na rzecz państwa polskiego. Przez długi czas zamek należał do DPS-u i mieścił się tu ośrodek dla niepełnosprawnych intelektualnie mężczyzn. W styczniu 2020 r. zlikwidowano dom pomocy społecznej, a obiekt został udostępniony do zwiedzania.

Chcesz zostać Patronem bloga i pomóc w jego rozwoju? Zajrzyj pod link: HTTPS://PATRONITE.PL/HISTRAVEL/DESCRIPTION

Zwiedzanie Zamku w Szczytnej

Jak wspomniałam wyżej zamek można zwiedzać od stycznia 2020 r. Początkowo obiekt można było oglądać tylko z zewnątrz, ale teraz można już zobaczyć jego wnętrza. Do dyspozycji turystów jest także restauracja, a właściciele przygotowali także specjalne atrakcje w formie nocnego zwiedzania, a także Muzeum Dźwięku.

Interesująca jest także sama okolica zamku. Warto przejść się po tutejszym parku, gdzie znajduje się między innymi trasa piesza i punkt widokowy na Góry Stołowe.

Cennik zwiedzania zamku:

  • bilet normalny – 30 zł
  • bilet ulgowy – 15 zł
  • dzieci do lat 6 zwiedzają za darmo

Godziny otwarcia obiektu i dodatkowe opcje zwiedzania najlepiej sprawdzić przed przyjazdem na oficjalnej stronie zamku.

To już wszystkie informacje, które przygotowałam dla Ciebie na temat Zamku Leśna Skała! Mam nadzieje, że zainspirowałam Cię do odwiedzenia tego ciekawego miejsca! Daj znać w komentarzu jak Twoje wrażenia z podróży po dolnośląskich zamkach i pałacach.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s