Wyspa Cres i jej stolica – ostoja spokoju! Co zobaczyć w miasteczku Cres?

Wyspa Cres i tutejsze miasteczka to idealne miejsce dla osób, które chcą uciec przed tłokiem, pędem dnia codziennego i stresem. Tutaj czas stoi w miejscu, miasteczka nie są jeszcze atakowane przez turystów, dzięki czemu faktycznie można wypocząć. Do tego piękna, niewielka starówka miasta Cres dostarcza przyjemnych dla oka wrażeń. Masa tutaj także uroczych plaż, a nawet znajdziemy tutaj Niebieską Jaskinię (Blue Cave).

Położenie i dojazd

Wyspa Cres, podobnie jak wyspy Krk, Pag, Rab i Lošinj, leży w zatoce Kvarner. Należy pamiętać wybierając ten region, że w porównaniu z Chorwacją południową i Dalmacją jest on nieco innych, zarówno pod kątem klimatu oraz przyrody, jak i historii, kultury i tradycji.

Aby dostać się na Wyspę Cres musimy jechać w kierunku Istrii i przeprawić się mostem na Wyspę Krk. Tu jedziemy w kierunku przeprawy morskiej Valbiska i stąd płyniemy już do Merag na Wyspie Cres. Istnieje także możliwość przeprawienia się z Istrii, musimy wtedy zatrzymać się w miejscowości Brestova skąd odpływają promy. Na wyspie wysiadamy w mieście Porozina. W obu przypadkach przeprawa trwa do 30 minut.

Przeprawa na inną wyspę to świetny moment do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia
Szukasz idealnych wakacji?

Informacje praktyczne i historia miasta Cres

Jak możesz się zapewne domyślić miasto Cres to centrum administracyjne całej wyspy o tej samej nazwie. Jest to także zarazem największa tutejsza osada. Korzystne położenie miasta pozwoliło na jego rozwój, gdyż jest ono położone w zatoce, która jest osłonięta. W centrum Cres znajduje się oczywiście port i to właśnie dzięki niemu miasto było centrum handlowym na wyspie, gdyż leżało ono w korzystnym położeniu w odniesieniu do szlaków morskich i połączeń z innymi portami.

Jak część chorwackich miast, także Cres (kiedyś nazywane Crespa) było zamieszkane od czasów prehistorycznych, o czym możemy się przekonać na własne oczy oglądając masę ruin. Osada już wcześnie została ufortyfikowana, a w starożytności znajdowała się tu osada Res Publica Crepsa, która po upadku Cesarstwa Rzymskiego przeszła pod panowanie Bizancjum. Później pojawili się tu Słowianie (VI stulecie), a od XI do XVIII w. (z mała przerwą) rządziła tutaj Republika Wenecka. Po ich panowaniu możemy tu zobaczyć liczne pamiątki, między inni mury obronne, narożne baszty, kościoły i wiele innych. Samo miasto założone zostało w 1332 r. Nie pełniło wtedy jednak centrum administracyjnego i gospodarczego wyspy, co stało się dopiero w 1459 r., kiedy Cres odebrał tą funkcję miejscowości Osor. W momencie upadku Republiki Weneckiej Cres zostało przejęte przez Habsburgów.

Zwiedzanie miasta Cres

Stare miasto Cres nie jest zbyt duże, wystarczy zaledwie kilka godzin, aby całe je obejść, ale moim zdaniem jest wyjątkowo urokliwe. Z pewnością będziecie chcieli spędzić tu o wiele więcej czasu. Centrum otoczone jest murami obronnymi o kształcie prostokąta, a także bramami miejskimi. Większość zabudowy oraz układ zawdzięczamy Wenecjanom, poza oczywiście nielicznymi wyjątkami. Zwiedzanie Cres jest dość intuicyjne, nie da się tu zgubić i wszędzie jest blisko.

Port

Na starym mieście znajduje się port i to niemałych rozmiarów – ma 1800 metrów długości i 800 metrów szerokości. To oczywiście centrum życia zarówno mieszkańców, jak i turystów. Znajdziecie tu bardzo dużo restauracji, gdzie spróbujecie świeżo złowionych ryb i owoców morza. W tak pięknych okolicznościach kolacje je się o wiele przyjemniej! Port warto obejść przynajmniej raz!

Brama miejska z wieżą zegarową i Kościół Matki Boskiej Śnieżnej

To chyba najbardziej charakterystyczny punkt w mieście. Brama miejska powstała w XVI w. Jeśli przez nią przejdziemy, dojdziemy do placu, gdzie znajduje się Kościół Matki Boskiej Śnieżnej (Crkva sv. Marije Snjźne) z XV w. Wewnątrz możemy zobaczyć drewniany gotycki krucyfiks z XV w. oraz poliptyk Alvisa Vivarini z XV w., przedstawiający św. Sebastiana z innymi świętymi.

PODOBA CI SIĘ WPIS? CHCESZ ŻEBY BYŁO ICH WIĘCEJ? MOŻESZ ZOSTAĆ MOIM PATRONEM I POMÓC MI W ROZWOJU BLOGA! WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W ZAKŁADCE PATRONITE ALBO POD LINKIEM: HTTPS://PATRONITE.PL/HISTRAVEL/DESCRIPTION

Kościół św. Franciszka

Świątynia powstała w XV w. w stylu gotyckim, później był jednak kilkukrotnie przebudowywany. Dwa stulecia później (1694 r.) ukończono budowę wieży. Najwięcej zmian wprowadziła rodzina Petrić, która rozbudowała kościół i dobudowała kaplicę. W środku możemy zaś zobaczyć organy z początku XX w. oraz drewniany krucyfiks z przełomu XVII i XVIII stulecia.

Loggia

W okolicy znajduje się również Loggia, która niegdyś była siedzibą władz miejskich, a także wymierzano tutaj kary przestępcom (jeśli się rozglądniecie to zauważycie łańcuchy, które pełniły rolę podobną do pręgierzy). Było to także miejsce spotkań mieszkańców. Teraz można tu kupić liczne lokalne produkty.

Pałac Petris

A Cres ze względu na wieloletnią przynależność do Republiki Weneckiej musiało powstać wiele pałaców, a niektóre z nich zachowały się po dziś. Jednym z nich jest XV-wieczny Pałac Petris, który łączy w sobie style wczesnego renesansu i gotyku weneckiego. Od 1910 roku znajduje się tutaj muzeum miejskie, gdzie można zobaczyć liczne zabytki Wyspy Cres z czasów prehistorycznych i rzymskich.

CIEKAWOSTKA: Cres jest jednym z miast z najdłuższą tradycją turystyczną na Adriatyku! Pierwsi turyści przypłynęli tutaj już w czerwcu 1845 r. z Rijeki. Pierwszy hotel w Cres nazywał się Miramar i powstał pod koniec XIX stulecia. Uważa się, że to początek współczesnej turystyki na wyspie, jak i samej stolicy.

Cerkiew św. Gaetana

Św. Gaetano Errico był włoskim księdzem urodzonym pod koniec XVIII wieku w Neapolu. W wieku 16 lat postanowił pójść do seminarium, gdzie studiował w seminarium arcybiskupim w swoim rodzinnym mieście. W 1815 r. przyjął święcenia kapłańskie, zaś w 1819 rozpoczął pracę jako nauczyciel w miejscowej szkole. Opiekował się chorymi i więźniami oraz widół bardzo skromny żywot. Po objawieniu św. Altronza zbudował kościół Matki Boskiej Bolesnej i założył Towarzystwo Misjonarzy Najświętszych Serc Jezusa i Maryi, których misjonarze do dziś pracują w Azji, Afryce, Europie i Ameryce. Papież Jan Paweł II beatyfikował go w 2002 roku, a papież Benedykt XVI kanonizował go w 2008 roku.

Cres po zachodzie słońca

Każde miasteczko uzyskuje nowy blask po zapadnięciu zmroku. Jest tak także w przypadku Cresu. Najlepiej udać się na późną kolację i właśnie wtedy pozwiedzać miasto, wtedy jest jeszcze mniej ludzi!

Wieczorem w centrum raz w tygodniu rozkłada się targ z rękodziełem i lokalnymi produktami. Warto spojrzeć czy coś Was nie zainteresuje!

Cres to jedno z tych miasteczek w Chorwacji, które nie zostało jeszcze “zaatakowane” przez turystów i możemy odnaleźć tam trochę spokoju. W okolicy znajdziemy także oczywiście kilka plaż, a także masę innych atrakcji, które możemy odwiedzić wypożyczając samochód czy skuter lub poruszając się własnym transportem. Ja do dziś pobyt w Cres wspominam bardzo miło jako czas kiedy rzeczywiście mogłam odpocząć, ponieważ miasteczko nie jest przytłaczające. Mam nadzieje, że uda się tu kiedyś wrócić.

Jeśli szukasz innych ciekawych miejscówek w Chorwacji to zapraszam do kolejnych wpisów:

Możesz pomóc w rozwoju bloga niewielką wpłatą – symbolicznym kosztem kawy! UWAGA! W zamian za największą otrzymasz przewodnik po 10 wybranych przeze mnie zamkach i pałacach Europy! Z góry dziękuje za Twoje wsparcie! Pamiętaj – DOBRO WRACA!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Cres od strony morza

One thought on “Wyspa Cres i jej stolica – ostoja spokoju! Co zobaczyć w miasteczku Cres?

  1. Miasto Cres bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło. Nie spodziewałam się, że kryje aż tyle atrakcji. Najbardziej podobały mi się wąskie uliczki na starówce, brama Porta Marcella i klasztor Franciszkanów – magiczne miejsce!

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s