Zamek Wleń a może Lenno? Historia, zwiedzanie i informacje praktyczne

W czasie pandemii szukałam miejsca, które można zwiedzać! Na początku było bowiem tak, że muzea i większość zamków było zamkniętych. Okazało się, że można jednak zwiedzać miejsca otwarte, na powietrzu i tak było właśnie z Zamkiem Wleń czy Lenno – jak kto woli. I było super. Czasem przypadkowo wybierane miejsca okazują się strzałem w dziesiątkę! A Zamek Lenno wyglądał niezwykle malowniczo w śniegu!

Zwiedzanie Zamku Wleń

Informacje praktyczne:

  • Godziny otwarcia: maj-październik od 10.00 do 18.00; listopad-kwiecień od 10.00 do 16.00
  • Cennik: bilet normalny – 7 zł; bilet ulgowy 5 zł
  • Przy zamku nie ma parkingu, trzeba szukać miejsca w okolicy. Jest sporo darmowych miejsc

Zamek zwiedza się z zewnątrz, nie wchodzi się do żadnych sal ze względu na to, że jest to zachowana ruina. Można za to wspiąć się na wieże, z której roztacza się piękny widok. W ramach biletu otrzymuje się opis najważniejszych części zamku wraz z rysunkami i mapą. Zwiedzanie trwa do godziny.

Historia Zamku Wleń

Średniowieczny zamek (na razie drewniany) został tu wzniesiony już w XII wieku, a w bulli papieża Hadriana IV z 1155 roku był wzmiankowany jako castrum Valan. Warownie murowaną prawdopodobnie nakazał tu wybudować Bolesław I Wysoki. Powstała ona w XII stuleciu i składała się z muru obwodowego i wieży. W XIII stuleciu często przebywał tutaj często Henryk Brodaty wraz z żoną Jadwigą, późniejszą święta, a zarazem patronką Śląska. Z tego powodu zamek nazywano Hedwigsburg. W tym czasie rozbudowano zamek.

Zamieszkiwał tutaj także Bolesław Rogatka, który wykazywał się wyjątkowym okrucieństwem wobec wrogów. W tutejszej wieży przetrzymywany był między innymi biskup wrocławski Tomasz II i książę wrocławski Henryk Probus. Następnie osiadł tu w XIV wieku książę świdnicko-jaworski Bolko II Mały, który postanowił rozbudować zamek. Za jego panowania powstał tzw. zamek średni. Po jego zgonie, dziedziczka, księżna Agnieszka przekazała warownie w lenno rycerzom z rodziny von Zedlitz. Po nich właściciel został Tymo von Kolditz, który dokonał kolejnej rozbudowy obiektu. W 1428 roku zamek bezskutecznie oblegali husyci.

Jak widać właściciele zamku często się zmieniali i pochodzili z różnych rodzin. Nie inaczej było w kolejnych stuleciach, jednak w tym czasie przestano dbać o budowle. Wielu z nowych właścicieli, między innymi Hans i Konrad von Zedlitz, którzy prowadzili awanturniczy tryb życia i nie oszczędzali nawet mieszkańców Wlenia. Ten ostatni wymuszał nawet od lokalnej ludności różnego rodzaju daniny, a jeśli ich nie wypełnili to więził ich burmistrza w lochu.

Ciężki los spotkał zamek także podczas wojny trzydziestoletniej. Był on wtedy kilkukrotnie oblegany i zdobywany przez wojska szwedzkie i cesarskie. Ostatecznie 7 września 1646 roku oddziały podległe Habsburgom dowodzone przez generała Montecucoli weszły w posiadanie zamku. Dowódca należał go wysadzić, aby już nigdy nie stał się miejscem oporu. Od tego czasu Zamek Wleń popadał w ruinę. Po konflikcie budowla weszła w posiadanie pułkownika króla Francji Adama von Kaulhaus, ten jednak nie podjął się jego odbudowy. Obok postanowił wybudować nowy pałac, w którym mieszkał. Później zamek jeszcze kilkukrotnie zmienił swojego właściciela, ostatecznie trafił do rodziny von Haugwitz. 2 której rękach pozostał do II wojny światowej. Po II wojnie światowej zamek nazywa się różnie: Wleń, Lenno, Lenno-Zamek, Łupki-Zamek.

Zamek Wleń – świetna opcja na weekendowy wypad

Mam nadzieje, że zachęciłam Was do odwiedzenia Zamku Wleń. Nieopodal znajduje się przynajmniej kilka innych ciekawych miejsc, które można także odwiedzić w czasie wycieczki i dopasować je do swoich upodobań. Dajcie znać jak już odwiedzicie Zamek Lenno!

PODOBA CI SIĘ WPIS? CHCESZ ŻEBY BYŁO ICH WIĘCEJ? MOŻESZ ZOSTAĆ MOIM PATRONEM I POMÓC MI W ROZWOJU BLOGA! WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W ZAKŁADCE PATRONITE ALBO POD LINKIEM: HTTPS://PATRONITE.PL/HISTRAVEL/DESCRIPTION
Możesz także pomóc w rozwoju bloga niewielką wpłatą – symbolicznym kosztem kawy! UWAGA! W zamian za największą otrzymasz przewodnik po 10 wybranych przeze mnie zamkach i pałacach Europy! Z góry dziękuje za Twoje wsparcie! Pamiętaj – DOBRO WRACA!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 thoughts on “Zamek Wleń a może Lenno? Historia, zwiedzanie i informacje praktyczne

  1. Dziękujemy za odwiedziny i obszerny wpis o tym wyjątkowym zamku. Wkradły się jednak błędy. Po raz pierwszy kasztelanię wymieniono w 1155 roku a pierwszą budowlę murowaną wystawił tu Bolesław I Wysoki. Henryk Pobożny był synem Św. Jadwigi Śląskiej, mężem zaś Henryk Brodaty. Pozdrawiam bardzo serdecznie z Zamku Wleń i zapraszam w lecie, gdy zamek tonie w romantycznej zieleni.

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s