Wiener Christkindlmarkt – jarmarki wiedeńskie!

Od połowy listopada do końca grudnia (a czasem nawet dłużej!), najważniejsze place Wiednia przemieniają się w olśniewające jarmarki! Stolica Austrii to jedno z moich najukochańszych miejsc, o którym śmiało mówię, że mogłabym w nim zamieszkać. Wyjazd do Wiednia był moim największym marzeniem podróżniczym, jeszcze z lat dziecięcych. Teraz bywam tam przynajmniej raz do roku, w tym kilka razy odwiedziłam go w grudniu, kiedy można podziwiać przepiękne jarmarki bożonarodzeniowe! Wszędzie odczuwa się tradycyjny Wiedeński Czas Adwentowy (Wiener Adventzauber).

Wiedeński Jarmark Bożonarodzeniowy przy Ratuszu – największy w mieście!

15 listopada – 26 grudnia 2019

Strona internetowa: http://wienerweihnachtstraum.at/

Najbardziej okazały, a zarazem największy jest jarmark ulokowany przy Ratuszu wiedeńskim. Dojedziemy tutaj bezproblemowo metrem i musimy wysiąść na stacji Rathaus. Pełno tu świateł, drewnianych, chatek i karuzeli! Przeważnie znajduje się tutaj około 150 stanowisk, w których możemy zaopatrzyć się w ozdoby choinkowe, dekoracje świąteczne, przedmioty do domu, potrawy lokalne, wino grzane i poncz, słodycze i tak dalej… W sumie jest tutaj prawie wszystko!

Cieżko wskazać, kiedy pojawił się pierwszy Wiener Christkindlmarkt. Niektórzy uważają, że zimowe markety, które otwierano w Wiedniu od 1382 roku mogą być przodkami współczesnych jarmarków. Miały one wyznaczone godziny i terminy otwarcia, nie miały jednak nic wspólnego ze świętami. Bardziej współczesną formę tego rodzaju markety przybrały w 1600 roku. Początkowo nie odbywały się też one przy ratuszu w Wiedniu, ale kolejno w Graben, Freyung, później Am Hof. Na Rathausplatz jarmark zagrzał swoje miejsce na dłużej dopiero od 1972 roku.

Poza standardowymi straganami, na jarmarku znajduje się także trochę atrakcji dla dzieci i dorosłych. Mamy klasyczną wiedeńską karuzelę, diabelski młyn i lodowisko! To ono właśnie przyciąga zawsze masę turystów i mieszkańców.

Miasto zadbało także o miejsce, gdzie możemy wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie 🙂

Anioł, a może jednak diabeł? 😀

Jarmark Bożonarodzeniowy przy ratuszu należy koniecznie odwiedzić, jeśli jesteśmy w czasie jego otwarcia w Wiedniu! Polecam grzane wino lub poncz, smacznego pączka lub coś konkretniejszego, pospacerowanie między drewnianymi domkami, zakup zawieszki na choinkę (a może czegoś większego?) i pamiątkową fotkę. Na długo zapamiętacie te święta!

Jarmark przy Stephanplatz

15 listopada – 26 grudnia 2019

Strona internetowa: http://www.weihnachtsdorf.at/

Kolejny jarmark w Wiedniu, który odwiedziłam w tym roku znajduje się na Stephansplatz, zaraz przy katedrze św. Szczepana. Tutaj także łatwo dostaniemy się metrem (stacja Stephanplatz). Znajduje się tutaj około 40 stanowisk, gdzie można zakupić najwyższej jakości produkty.

Zaraz obok jarmarku stoją dorożki z pięknymi rumakami, które można oglądać przez cały rok.

Jarmark przy Michaelerplatz – Hofburg

Kilka kroków od Stephanplatz czeka na nas kolejny jarmark, mieszczący się zaraz przy pałacu Hofburg. W kilkunastu białych domkach możemy zakupić produkty austriackie: słodycze, figurki, ręcznie wyrabiane przedmioty. Jak na każdym jarmarku znajdziemy także coś dla żołądka…

Piękny, prawda?

Samo ulokowanie jarmarku zaraz przy pałacu Hofburg powoduje, że olśniewa 🥰

Jarmark, a za nim Hofburg

Stąd mamy dosłownie kilka kroków do jarmarku zorganizowanego przez Hiszpańską Szkołę Jazdy. Do obu marketów świątecznych dojedziemy spokojnie na piechotę ze Stephanplatz.

Advent in der Stallburg – Spanische Hofreitschule

1 grudnia 2019 – 6 stycznia 2020

Strona internetowa: http://www.srs.at/

Pegaz zdobył moje serce ❤️

W tym roku Hiszpańska Szkoła Jazdy w Wiedniu zorganizowała swój własny jarmark – Advent in der Stallburg! Można na nim oczywiście napić się grzanego wina, ponczu, zakupić rękodzieła, pamiątki z Hiszpańskiej Szkoły Jazdy, a także zaglądnąć do boksów, w których przesiadują boskie, białe jak śnieg konie lipicańskie. I ta dekoracja! Ogromny Pegaz podbił moje serce!

Maria-Theresien-Platz

20 listopada – 26 grudnia 2019

Strona internetowa: https://www.weihnachtsmarkt.at/maria-theresien-platz/der-markt/information/

Nieopodal Museums Quartier, czyli Dzielnicy Muzeów w Wiedniu, między Muzeum Historii Naturalnej i Kunsthistorisches Museum mieści się Maria-Theresien-Platz, gdzie odbywa się jeden z piękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych. Aby się tutaj dostać najlepiej wysiąść na stacji metra Volkstheater lub Museumsquartier.

Poza prezentami czy ozdobami pod choinkę wystawionymi na około 70 stoiskach, możemy tutaj posłuchać chóru gospel śpiewającego pieśni adwentowe i kolędy. Do tego pojawiają się także orkiestry dęte!

Adwentowy jarmark przy Operze

15 listopada – 31 grudnia 2019

Strona internetowa: http://www.adventgenussmarkt.at

Jarmark sąsiadujący z Operą charakteryzuje się przede wszystkim świetnym wyborem produktów gastronomicznych. Więc jeśli chcesz spróbować suszonych wędlin, pysznych serów czy trufli koniecznie musisz się tutaj udać!

Trufle…

Jarmark przy Karlsplatz

22 listopada 2019 – 23 grudnia 2019

Strona internetowa: http://www.artadvent.at

Jednym z najcześciej odwiedzanych jarmarków (poza tym przy ratuszu), jest ten znajdujący się na Karlsplatz, zaraz przy Karlskirche.

Już w latach 70. XX wieku społeczność dzielnicy Spittelberg charakteryzowała się aktywnością artystyczną. Założono stowarzyszenie “Verein Spittelberg”, które prowadziło liczne wystawy w plenerze. Później utracono, jednak pozwolenie na organizacje tych wydarzeń, które wywalczył ponownie w 1994 roku wpływowy polityk Pius Strobl. W tym wypadku artyści musieliby wystawiać się pod jego nazwą, co nie wszystkim odpowiadało. Postanowiono poszukać innego miejsca i tam prowadzić swoją działalność artystyczną. Pierwsze wydarzenie nowego typu odbyło się pod Karlskirsche w 1994 roku. Od tamtego momentu jest jednym z najważniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Wiedniu!

Przy Karlsplatz jest także mała “stajenka” 😀

Przedmioty, które możemy zakupić na Karlsplatz charakteryzują się bardzo dobrym, ręcznym wykonaniem. Rzemieślnicy i artyści, którzy wystawiają się w tym miejscu zostają wybierani przez specjalne kolegium. Szczególnym wydarzeniem, które odbywa się na tym jarmarku jest taniec aniołów. Jeśli zależy Ci na szczególnej pamiątce ze świątecznego Wiednia, to koniecznie musisz się tutaj udać!

Wioska Bożonarodzeniowa przy Palace Belvedere

22 listopada 2019 – 31 grudnia 2019

Strona internetowa: https://www.weihnachtsmarkt.at/schloss-belvedere/der-markt/information/

Piękny, wiedeński jarmark mieści się przy Belwederze! To jeden z must see podczas pobytu w stolicy Austrii, nie tylko w czasie świąt. Zjemy tutaj kiełbasę z bułką, w której lubują się zarówno Niemcy, jak i Austriacy, inne potrawy lokalne oraz przekąski. Ja postawiłam na kręcone, smażone ziemniaczki, jednak nie przypadły mi do gustu… Podobnie, jak na innych jarmarkach znajdziemy tu grzane wino i poncz oraz masę pamiątek. Później warto przejść się do ogrodów pałacowych i pospacerować wśród pięknych rzeźb.

Choinka z sanek? Why not 😀

Schloss Schönbrunn

16 listopada 2019-5 stycznia 2020

Strona internetowa: https://www.weihnachtsmarkt.co.at

Ostatni jarmark, który chciałabym opisać w moim poście to ten znajdujący się przy Pałacu Schönbrunn (stacja metra Schönbrunn). Jako jeden z kilku po świętach przekształca się w jarmark noworoczny, gdzie pojawiają się nowe przedmioty do kupienia oraz nowa sceneria, która ma nas nastroić do przywitania Nowego Roku. Można wtedy posłuchać koncertów jazzowych. Jak widzicie na zdjęciu poniżej Schönbrunn posiada także swoje własne kubeczki świąteczne, które za kilka euro (bodajże 4, jeśli dobrze pamiętam) można zabrać do domu. Tutaj też próbowałam jednej z popularnych przekąsek: gotowanego ziemniaka z różnymi dodatkami, głównie śmietaną i np. krewetkami. Do wyboru do koloru. Jak wszędzie znajdziecie tutaj pełno straganików, jednak ja polecam przede wszystkim przejście się po ogrodach pałacowych.

Świąteczny Wiedeń…

Na koniec chciałam podzielić się z Wami kilkoma pięknymi zdjęciami świątecznego Wiednia! Stolica Austrii to nie tylko jarmarki! A czy warto odwiedzić to miejsce w czasie świąt, ale nie tylko? Zadecydujcie sami, popatrzcie na zdjęcia i wczujcie się w klimat! Czekam na Wasze komentarze 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s