Madryt na Weekend! 5 miejsc, które musisz zobaczyć w stolicy Hiszpanii!

W ostatnim czasie udało mi się odwiedzić Madryt dwa razy, dzięki czemu mogłam zobaczyć kilka pięknych miejsc w tym mieście! Poniżej znajdziecie moje TOP 5, które musicie zobaczyć w stolicy Hiszpanii! Kolejność przypadkowa!

Możesz pomóc w rozwoju bloga niewielką wpłatą – symbolicznym kosztem kawy!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

1. Katedra Matki Bożej Almudena (Catedral de la Almudena) i Pałac Królewski (Palacio Real de Madrid)

Ten kolorowy kościół to Catedral de la Almudena, czyli główna świątynia Madrytu! Jej budowę planowano już w XVI wieku, jednak rozpoczęto ją dopiero 3 stulecia później. Jednym z inicjatorów budowy była króla Maria de las Mercedes Orleańska. Co ciekawe budowlę ukończono dopiero w 1993 roku.

Katedra powstała w stylu neoklasycystycznym, co miało nawiązywać do sąsiadującego z nią Pałacu Królewskiego, zaś wnętrze urządzono w stylu neogotyckim. Witraże, które powstały w 2004 roku utrzymane i malowidła są utrzymane w stylu neobizantyńskim. Co ciekawe została ona poświęcona przez papieża Jana Pawła II 15 czerwca 1993 roku, w związku z czy jego pomnik znajduje się na terenie katedry.

Zaraz na przeciwko madryckiej katedry znajduje się Pałac Królewski, który powstał w XVIII wieku z rozkazu Filipa V Burbona. Zaprojektowano go w stylu barokowym, nawiązywać miał do paryskiego Luwru, a jego architektem był Włoch – Filippo Juvara. Ten jednak zmarł przed rozpoczęciem budowy, a prace przejął Sacchetti, który nieco zmienił wstępny projekt, który okazał się za drogi. Szczególnie zachwycające są wnętrza pałacu (niestety w większości z nich nie można robić zdjęć), które utrzymano w stylu rokoko i klasycystycznym. W sumie jest tutaj 2800 pomieszczeń, ale tylko część z nich udostępniona jest do zwiedzania. W 1764 roku zamieszkał tu pierwszy król – Karol III Hiszpański.

2. Pałac Kryształowy i Park Retiro

Jeśli szukasz nieco spokoju w tym ogromnym mieście to polecam spacer do Parku Retiro i odwiedzenie Kryształowego Pałacu (Palacio de Cristal). Skąd pochodzi nazwa tego miejsca? Odpowiedź jest dość prosta, cały pałac został wykonany ze szkła i stali, a wzorowany był na londyńskim Crystal Palace. Ten madrycki powstał w 1887 r., a jeg pomysłodawcą był hiszpański architekt Ricardo Velázquez Bosco. Pałac Kryształowy był próbą pokazania światu wielkości Hiszpanii, z czasem popadł niestety w ruinę. Zrekonstruowano go na początku lat 90. zeszłego stulecia. Aktualnie jest on własnością Muzeum Królowej Zofii w Madrycie. Na przeciwko pałacu rozciąga się przyjemny staw, na którym jeśli będziesz mieć trochę szczęścia (jak ja!) zobaczysz czarne łabędzie. Ja ostatni raz widziałam takiego podczas pobytu w Petersburgu wiele lat temu!

Sam Park Retro zajmuje powierzchnię przeszło 120 hektarów, więc w zasadzie niemożliwe jest żeby obejść go całego. Nieopodal niego znajduje się prestiżowa i bardzo zamożna dzielnica miasta –Los Jerónimos, gdzie można odwiedzić najważniejsze muzea miasta: Prado (o nim poniżej) oraz Thyssen-Bornemisza. W Parku Retiro koniecznie trzeba podejść pod półkolistą kolumnadę z pomnikim Alfonsa XII, która mieści się nad stawem, gdzie można sobie wypożyczyć łódkę. Wśród jednej z dróg (Paseo de las Estatuas) postawione są figury władców Hiszpanii, które pierwotnie miały znaleźć się na fasadzie Pałacu Królewskiego w Madrycie.

CIEKAWOSTKA: podczas hiszpańskiej wojny o niepodległość w 1808 r. armia napoleońska rozłożyła swoją kwaterę właśnie w Parku Retiro, a z powodu toczonych działań wojskowych wycięto większość drzew, a pawilony uległy dewastacji. Park odzyskał swoją świetność za panowania Izabeli II w 1868 r.

3. Plaza Mayor

To zdecydowanie jeden z najsłynniejszych miejsc w Madrycie i jedna z wizytówek miasta! Tym bardziej może dziwić fakt, że w średniowieczu był to zwykły targ, który znajdował się poza murami miasta. Te rejony nazywane były wtedy Plaża de Arrabal, czyli dzielnicami biedy. Kiedy w 1561 r. Filip II postanowił przenieść stolicę do Madrytu chciał w tym miejscu stworzyć reprezentacyjne miejsce, które służyłoby do odbywania publicznych spotkań oraz obchodzenia uroczystości. Prace które zarządził władca kontynuowane były przez Filipa III, którego pomnik od XIX stulecia można oglądać na placu. Dzisiejszy wygląd miejsce to uzyskało dopiero w 1790 r.

Jako że Plaza Mayor miał służyć do obchodzenia różnorakich uroczystości był on świadkiem wielu wydarzeń. Odbywały się tu koronacje królów, wystawiano sztuki teatralne, miały miejsce corridy, a także egzekucje. Pierwsza celebrowana w tym miejscu uroczystość to celebracja, która odbyła się ku czci św. Izydora, czyli patrona miasta (1620). W 1621 r. został tu ścięty Rodrigo Calderón, hrabia Oliva.

Do najważniejszych obiektów, które znajdują się na placu należą Casa de la Panadería i Casa de la Carnicería.

4. GraN Via

Gran Via to jedna z głównych ulic Madrytu, która uważana jest za najbardziej reprezentacyjną. Znajdziemy tu wiele sklepów, miejsc kultury, restauracji czy hoteli. Z pewnością zachwycą Was wysokie, pięknie zdobione budynki.

Jaka jest historia tej wielkiej ulicy? W XIX stuleciu postanowiono połączyć jedną z głównych ulic Calle de Alcalá z Plaza de España, dzięki czemu chciano utworzyć arterię między dzielnicami Salamanca a Argüelles. “Przemeblowanie” centrum miasta wymagało ogromnych nakładów finansowych, ale także doprowadziło do zniszczenia wielu budynków. Wszystkie zmiany zatwierdzono w 1904 r., a prace rozpoczęto dwa lata później. W latach 1907-1911 wybudowano jeden z najsłynniejszych budynków na Gran Via – Edificio Metrópolis. Inny rozpoznawalny obiekt to Edificio Telefónica (powstał w latach 1926-1930). Ostatnia część ulicy zostałą ukończona w 1929 r. i jest to droga wiodąca w kierunku Plaża de España.

5. muzeum Prado

Muzeum Prado w Madrycie to jedno z najważniejszych muzeów sztuki na świecie! Nie dziwi więc, że jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc tego typu na globie. Powstało w 1819 r. z inicjatywy Ferdynanda VII na prośbę jego drugiej zony – Marii Izabeli. Klasycystyczny budynek, w którym się znajduje postał w 1785 r. według projektu Juana de Villanevy. Miejsce to pierwotnie nosiło nazwę Królewskie Muzeum Malarstwa i Rzeźby, ale szybko zmienioną ją na Narodowe Muzeum Malarstwa i Rzeźby. Najważniejsze zbiory pochodzą z prywatnej kolekcji sztuki królów hiszpańskich, która gromadzona była od XVI w.

Ciekawostka: Aktualnie w Prado mieści się ponad 35 tysięcy eksponatów! Oczywiście tylko część z nich można zobaczyć na wystawie udostępnionej turystom!

Najważniejsze zbiory Muzeum Prado:

  • Malarstwo hiszpańskie – od sztuki romańskiej do XX wieku. Można tu znaleźć dzieła: El Greco (152 obrazy), Jusepe de Ribera,  Diego Velázquez (48 dzieł),  Francisco Goya, Pablo Picasso
  • Malarstwo włoskie – od XV do XVIII wieku: dzieła Tycjana, Veronese, Tintoretto i Bassano.
  • Malarstwo flamandzkie – od XV do XVII wieku, m.in.: Rogier van der Weyden, Bosch,  Hans Memling.

Madryt to z pewnością jedna z piękniejszych europejskich stolic. Mimo tego, że miasto jest ogromne to idealne miejsce na city break, ponieważ większość najważniejszych atrakcji znajduje się w niedużej odległości od siebie. Mam nadzieje, że ten wpis pomoże Ci zaplanować Twój pobyt w Madrycie!

Daj znać w komentarzu czy odwiedziłeś już stolicę Hiszpanii i która atrakcja podobała Ci się najbardziej!

One thought on “Madryt na Weekend! 5 miejsc, które musisz zobaczyć w stolicy Hiszpanii!

  1. W Madrycie byłam już dwa razy w bardzo krótkim odstępie i wciąż nie mogę uwierzyć, że to miasto tak bardzo mi się spodobało. Nadal nie miałam okazji zwiedzić pałacowych wnętrz, ale co się odwlecze, to nie uciecze; czuję, że do Madrytu jeszcze wrócę. Natomiast moim top 1 jest oczywiście Muzeum El Prado. Tam czas się zatrzymuje. I tyle do oglądania…

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s