Pomysł na jednodniową wycieczkę do Czech – Dívčí Hrad (Zamek Dziewczęcy) zaraz przy polskiej granicy!

W czerwcu 2022 roku nudziło mi się w domu i postanowiłam poszukać czegoś w okolicy, gdzie można pojechać na szybki, niezobowiązujący wypad. W zasadzie przypadkiem odwiedziłam Zamek Dziewczęcy (Dívčí Hrad) znajdujący się zaledwie kilkanaście kilometrów od polskiej granicy. Zamek aktualnie jest pod opieką stowarzyszenia założonego przez mieszkańców wsi, którzy własnymi siłami starają się o niego zadbać.

Możesz pomóc w rozwoju bloga niewielką wpłatą – symbolicznym kosztem kawy!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Prace na zamku cały czas trwają

Położenie i dojazd do Zamku Dziewczęcego

Dívčí Hrad to gmina w Czechach, która znajduje się w powiecie Bruntál (kraj morawsko-śląski). Znajduje się zaraz przy granicy z Polską, najbliższym miastem po naszej stronie granicy jest Prudnik.

Do zamku można w zasadzie dojechać wyłącznie samochodem. Zaledwie kilka kroków od niego znajduje się darmowy parking na kilka samochodów, gdzie znajdziecie także tablicę informacyjną z atrakcjami okolicy. Jest tam także historia zamku.

Zwiedzanie Zamku Dziewczęcego

Można go zwiedzać w weekendy od 10 do 16, ale warto sprawdzać te informacje na bieżąco na fanpage’u zamku na FB. Zwiedzanie teoretycznie jest darmowe, ale pod koniec można zostawić jakiś datek. Myślę, że warto ponieważ Panie, które oprowadzają robią to w swoim wolnym czasie, a pozostawione pieniądze przeznaczone są na rekonstrukcje zamku.

Podczas zwiedzania wolontariusze oprowadzają po większości pomieszczeń tego niewielkiego obiektu. Poza salami jest nawet możliwość wejścia na strych! W czasie tego „spaceru” można także zadawać pytania, na które wolontariusze starają się odpowiedzieć. Zwiedzanie odbywa sie po czesku, jednak ja nie miałam większych problemów ze zrozumieniem o czym opowiada przewodnik.

Wnętrza zamku są niestety nadal w słabym stanie, ale nic nie zbudowano w jeden dzień. Na jego rekonstrukcje potrzeba wielu pieniędzy, a przede wszystkim czasu i wysiłku społeczności lokalnej. Warto to docenić!

Chcesz zostać Patronem bloga i pomóc w jego rozwoju? Zajrzyj pod link: HTTPS://PATRONITE.PL/HISTRAVEL/DESCRIPTION

Historia Zamku Dziewczęcego

Ze względu na to, że nie przeprowadzono dokładnych badań archeologicznych nie do końca wiadomo, kiedy powstały tu pierwsze fortyfikacje. Pierwsze znane pisemne potwierdzenie istnienia zamku pochodzi z 1474 roku, kiedy miał on zostać zdobyty przez wojska króla czeskiego i węgierskiego Macieja Korwina. W latach 20. XVII wieku budowle przejął zakon rycerzy maltańskich, w których posiadaniu pozostał aż do końca II wojny światowej! Po zakończeniu konfliktu zamek przeszedł pod władze państwa, a zarządcą został Hubert Obr. Jego głównym zadaniem była ochrona budowli przed dalszą dewastacją. Później mieścił się tu między innymi magazyn leków, a nawet znajdowała się tu siedziba firmy Petim, która produkowała papier toaletowy.

Lubisz odwiedzać takie miejsca? Troszkę tajemnicze, nieznane większości osób? Odwiedzisz kiedyś Dívčí Hrad?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s