Vlkolínec – urocza wieś na Słowacji. Informacje praktyczne i o tym co zobaczyć we wsi Vlkolínec

Słowacja zachwyca przyrodą i malowniczymi górami! A wśród nich rozsiane są cudowne mieścinki i miasteczka. Jednym z miejsc, które warto zobaczyć jest położona w górach wieś Vlkolínec. To “żywy” skansen dawnych chłopskich budynków, a niektóre z nich do dziś są nawet zamieszkałe. A jeśli ktoś z Was chciałby spędzić w jednym z domków noc to także jest taka możliwość! Wrażenia gwarantowane! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego magicznego miejsca to zapraszam do wpisu.

Możesz pomóc w rozwoju bloga niewielką wpłatą – symbolicznym kosztem kawy!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Położenie i dojazd do wsi Vlkolínec

Vlkolínec znajduje się na Słowacji i administracyjne wchodzi w skład miasta Rużomberk. Dokładnie leży w Trlenskiej dolinie w Wielkiej Fatrze. Leży około 95 km od Zakopanego, więc to świetna opcja na krótki wypad jeśli przebywacie w polskich Tatrach.

Dojazd jest o tyle skomplikowany, że trzeba mieć swój własny środek transportu, aby dostać się do Vlkolínca. Niestety nie dojedziemy tutaj żadną komunikacją miejską. Jeśli jednak zdecydujcie się na odwiedzenie tego miejsce to będziecie zachwyceni już samym dojazdem, ponieważ dostarcza on nieco atrakcji. Droga jest wąska i kręta, dodatkowo czasami bywa stromo. W sezonie parking jest prawie cały zastawiony, więc lepiej przyjechać rano albo odwiedzić to miejsce np. jesienią lub późną zimą. Wtedy jest o wiele mniej ludzi, ja byłam tam w lutym i byłam praktycznie sama. Jak wspomniałam przed wsią mieści się niewielki parking płatny za cały dzień 1 euro.

Krótka historia wsi Vlkolínec

Swoimi korzeniami ta piękna miejscowość sięga już II połowie XIV wieku, kiedy to została wymieniona jako jedna z ulic Rużomberku, choć pierwsze osady powstały tu już podobno w X stuleciu. Wiadomo, że w 1625 roku istniało tu 9 domów, zaś w 1828 aż 51. Niestety w czasie II wojny światowej w odwecie za działania partyzanckie Niemcy spalili niektóre z nich (ta część do dziś nie została odtworzona). Po wojnie przyszła kolektywizacja, która doprowadziła do upadku okolicy i rozważano nawet przesiedlenie mieszkańców wsi do pobliskiego Rużomberka.

Chcesz zostać Patronem bloga i pomóc w jego rozwoju? Zajrzyj pod link: HTTPS://PATRONITE.PL/HISTRAVEL/DESCRIPTION

Zwiedzanie Vlkolínca

Z pewnością główną atrakcją wsi Vlkolínec jest 45 drewnianych domków chłopskich z kamiennymi fundamentami, które pochodzą głównie z XIX wieku. Cała miejscowość w 1993 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako jedyna tak dobrze zachowana wieś na Słowacji. Domki charakteryzuje to, że są pomalowane na różne kolory, co z pewnością przyciągnie Wasze oko. Niektóre z domków można zwiedzać od środka i prezentowany jest w nich dawnych układ mieszkalny: przedsionek, komory i pokój. Do tego możemy zapoznać się także z przedmiotami, których używało się niegdyś w życiu codziennym. Warto zwrócić uwagę na to, że żaden z domów nie ma piwnicy, ponieważ te znajdowały się na podwórzu.

Jedyną murowaną budowlą we wsi jest kościół, ten posiada jednak drewnianą dzwonnicę. Dodatkowo we Vlkolíncu można oglądać budowle użytkowe, jak stodoły, stajnie, szkołę i budynki gospodarcze. Dachy większości obiektów pokryte były słomianą strzechą, a później gontami. Warto przespacerować się dookoła wsi, aby doświadczyć pięknych widoków!

To wszystko co przygotowałam dla Was we wpisie na temat uroczej wioski Vlkolínec! A może udało Ci się już ją odwiedzić? Daj znać w komentarzu!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s