Największa wyspa Chorwacji. Co zobaczyć na Krk?

Chorwacja jest jedną z ulubionych destynacji turystycznych Polaków! Odwiedzamy zarówno wybrzeże, jak i tamtejsze wyspy, coraz częściej zapuszczamy się także we wnętrze tego kraju i zwiedzamy tamtejsze atrakcje. Jednym z popularniejszych miejsc jest największa wyspa Chorwacji – Krk. Miałam ją w planach już od dłuższego czasu i w końcu udało się ją odwiedzić! Co warto zobaczyć na wyspie Krk? Jakie atrakcje i plaże można tam odwiedzić? Dowiecie się tego z poniższego wpisu!

Dojazd na wyspę

Dojazd na wyspę jest bezproblemowy – prowadzi na nią bezpłatny most, zresztą słynny, ponieważ rozpościerają się z niego piękne widoki. Warto zatrzymać się za nim na pierwszym punkcie widokowym i rozejrzeć się po okolicy.

Miasto Krk

Miasto Krk, które jest zarazem stolicą wyspy znajduje się w południowo-zachodniej części wyspy. Swoimi korzeniami sięga starożytności, co czyni je jednym z najstarszych na Morzu Adriatyckim. Jest nieprzerwanie zamieszkany od przeszło 3 tysięcy lat. Pojawili się tutaj Ilirowie, a później Rzymianie. Swoimi granicami sięgało tutaj także Cesarstwo Bizantyjskie. Pozostałości po tych czasach można oglądać do dzisiaj w niektórych częściach miasta. Miasto było znane z unikalnego języka romańskiego zwanego Vegliotic (to jedna z dwóch głównych gałęzi wymarłego języka dalmatyńskiego). Używano go tutaj do początku XIX wieku. W mieście istniała także duża społeczność włoska. Włochy jednak ostatecznie zrezygnowały z wyspy na rzecz Jugosławii w 1921 roku (kiedy miasto po raz pierwszy oficjalnie nazwano Krk), a wielu jej włoskojęzycznych mieszkańców opuściło Krk. Mimo tego, w 1921 roku miasto zostało tymczasowo zajęte przez D’Annunzio, zaś a dwadzieścia lat później włączono je do włoskiej prowincji Fiume. Partyzanci Josipa Tito wyzwolili miasto w 1944 roku.

Szukasz idealnych wakacji?

Co zobaczyć w mieście Krk?

 • Mury miejskie, które powstały w czasach Illirów i panowania weneckiego. Pierwsze wzmianki na temat murów obronnych pojawiły się już przed narodzeniem Chrystusa
 • Zamek Frankopan – jest związany z rodziną o tym samym nazwisku. Stanowili odłam włoskiej rodziny arystokratycznej Frangipani, która osiedliła się tutaj w XIII wieku. Zamek powstał między 12-14 wiekiem. Pełnił zarazem funkcje obronne, a także był siedzibą rodziny. Mury sięgają aż 9 metrów! Można go zwiedzać, wejście na mury i niewielkiego muzeum kosztuje: 22 kuny (3 euro), w tygodniu otwarty jest od 9.00 do 22.00, zaś w niedziele od 10.00 do 15.00. Więcej informacji tutaj
 • Plac Kamplin – znajduje się zaraz przy Zamku Frankopan. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa campus, czyli pole. W starożytności znajdował się tutaj teren treningowy, a nie opodal łaźnie
 • Plac Vela Placa i ratusz – pierwsze wzmianki o placu pochodzą z 1263 roku, zaś znajdująca się w jego centrum studnia pochodzi z XVI wieku. Pod placem znajduje się starsze pozostałości po zabudowach miejskich datowane na 4-3 wiek p.n.e. Przy placu znajduje się także ratusz miejski z charakterystycznym zegarem, który wymieniono po raz pierwszy w 1538 roku
 • Świątynia Wenus – Wenus była rzymską boginią miłości, piękna i małżeństwa. Świątynia tej bogini w Krk to jedyna odnaleziona dotąd na wschodzie Adriatyku, datuje się ją na I w. p.n.e. Szukając jej możecie się zdziwić, aktualnie znajduje się tam sklep odzieżowy
 • Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i pierwsza wzmianka na jej temat pochodzi z 1186 roku. Bazylika składa się z Kościoła św. Kwiryna (XII wiek), który jest patronem tutejszej diecezji, dzwonnicy (XVI wiek), która wieńczy charakterystyczny anioł grający na trąbce, kaplicy św. Barbary i wczesnochrześcijańskiej apsydy-baptysterium. Zwiedzanie jest bezpłatne
 • Kościół Matki Bożej Dobrego Zdrowia – znajdujący się na jednym z wzniesień pochodzi z XI wieku i był monastyrem benedyktyńskim. Pierwotnie nosił nazwę Kościoła św. Michała, jednak po epidemii cholery w XIX wieku zmieniono jego nazwę. Pobliska dzwonnica pochodzi z tego samego okresu co świątynia.
 • Riwierą Krk z masą restauracyjek. Warto obejść całą i podejść aż do charakterystycznej, czerwonej latarni morskiej. Rozpościera się stąd piękny widok na stare miasto!
Zamek Frankopan i Plac Kamplin
Kościół Matki Bożej Dobrego Zdrowia

Gdzie zjeść w mieście Krk? Tylko restauracja Zrinski!

Choć w Krk znajdziecie masę dobrych restauracji mi szczególnie przypadła do gustu Zrinski! Zjecie tutaj wyśmienite owoce morza, a także inne chorwackie specjały. Do tego ceny są niższe niż w pozostałych restauracjach, dania podawane są od razu z dodatkami (frytki, ziemniaki itp.).

PODOBA CI SIĘ WPIS? UWAŻASZ, ŻE TO CO ROBIĘ JEST POŻYTECZNE I CI POMAGA? MOŻESZ ZOSTAĆ MOIM PATRONEM, ABYM MOGŁA SKUTECZNIEJ ROZWIJAĆ SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ W INTERNECIE! WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W ZAKŁADCE PATRONITE ALBO POD LINKIEM: HTTPS://PATRONITE.PL/HISTRAVEL/DESCRIPTION
Miasto Krk i tutejsze plaże

Już od samego centrum miasta rozciągają się plaże miejskie na wszelkie sposoby przygotowane dla turystów. Na każdej znajdziecie ciekawe zaplecze – prysznice, toalety, restauracje, bary, trakcje dla dzieci, wypożyczalnie sprzętów i leżaków itd. Także rodzaje plaż są urozmaicone, znajdziecie tu specjalnie przygotowane zejścia betonowe ze skałkami (także przygotowane dla niepełnosprawnych!), plaże żwirowe i nienaruszone przez człowieka skałki.

Plaże:

 • Plaža Portopisana – znajduje się zaraz przy starym mieście
 • Punta Di Galetto – rozpościera się z niej piękny widok na stare miasto
 • Plaža Dražica – żwirowa z atrakcjami dla dzieci i wypożyczalnią sprzętu
 • Plaža Koralj – żwirowa z przyjemnymi barami z daniami w przystępnych cenach
 • Plaža Redagara – żwirowa, także dla psów!
 • Plaža Politin – najbardziej oddalona od centrum

Otocic Košljun

Nieopodal miasta Krk i Punat znajduje się wysepka Košljun z Kościłem św. Kwiryna, gdzie znajduje się lokalne muzeum ze zbiorami etnograficznymi, sakralnymi i numizmatycznymi. Do tego kościół otacza chroniony laso-park, który przyciąga fanów roślinności. Najlepiej dopłynąć tutaj taxi boat z Punat, koszt za osobę to ok. 7-8 euro.

Źródło zdjęcia: http://oliveto-residence.com/hr/punat-i-otok-krk/
Źródło zdjęcia: http://www.otokkrk.com/otok-kosljun/

Vrbnik

Vrbnik jest nierzadko nazywany wizytówką wyspy Krk. Poza tym, że możecie zakupić tutaj lokalne pyszne wina produkowane z winogron, które rosną zaledwie kilka kroków od granic miasta, to dodatkowo możecie rozkoszować się pięknymi widokami. Jedną z zalet Vrbnik jest jego położenie na stromym 49 metrowym klifie, na który z okolicy rozciąga się przepiękna panorama. Piękne są zwłaszcza jego malutkie i wąskie uliczki (w tym najwęższa na świecie), a także kościół św. Marii z XVI-wieczną dzwonnicą.

Niestety w czasie naszego przyjazdu do miasta było ono dość puste, większość sklepów i restauracyjek było zamknięte. Albo nastała sjesta i mieliśmy pecha, albo to aktualna sytuacja tak wpłynęła na Vrbnik. Mam nadzieje, że to to pierwsze! Warto jednak podjechać i pospacerować malutkimi uliczkami. Koniecznie musicie też zaopatrzyć się w tutejszego wina, szczególnie polecam białą odmianę žlahtina, można go też znaleźć w lokalnych marketach na wyspie.

Plaża w Vrbniku

Baška i Vela plaža

Baška i tutejsza 2-kilometorwa Vela plaža (ze żwirowym brzegiem, a piaszczystym dnem) często wymieniana jest jako must see podczas pobytu na Krk. Ja jednak zdecydowanie wolę klimaty miasta Krk. Plaża Baški była zdecydowanie “przeludniona”, ciężko było się ruszyć, a znalezienie miejsca wyłącznie dla siebie było niemożliwe. Ja nie przepadam za takim wypoczynkiem, więc Vela plaža odwiedziłam tylko raz. Poza długością, według mnie nie ma ona nic ciekawego do zaoferowania. W okolicznych barach jest także zdecydowanie drożej niż na plażach w Krk.

W samej Bašce poleca się odwiedzenie tutejszej promenady – ja jednak zrezygnowałam, ponieważ miejscowość jest niewielka, a ludzi było naprawdę dużo.

Jaskinia Biserujka

Na Krk możemy zobaczyć nie tylko piękne plaże i stare miasta, ale zachwyca również przyroda! Jeśli chcecie odpocząć od skwaru polecam odwiedzenie niewielkiej jaskini ze stalagmitami i stalaktytami – Biserujka (znajduje się na północny wyspy). Nie jest zbyt duża, ma ponad 110 metrów długości i znajduje się kilkanaście metrów pod ziemią. To jednak miła odskocznia od codziennego plażowania. Jaskinie odkryto już przeszło 200 lat temu. Wewnątrz utrzymuje się temperatura od 12 do 18 stopni. 

Wejście dla osoby dorosłej kosztuje 30 kun, zwiedzanie zajmuje kilkanaście minut. Możecie tez zabrać ze sobą strój kąpielowy i ręczniki – kilka kilometrów od Biserujki znajduje się przyjemna plaża Čižići!

Plaża Čižići

Zaledwie kilkanaście kilometrów od Biserujki znajduje się przepiękna plaża Čižići. Głównie przyciąga uwagę jej długość i fakt, że jest szczególnie płytka, kilka, do kilkunastu metrów od plaży woda sięga zaledwie do kolan lub nieco wyżej. Na plaży znajdziemy fragmenty z samym piaskiem, jak i małym żwirkiem, więc wydaje się idealna dla dzieci. Nie jest także tak uczęszczana, jak inne popularne plaże na wyspie. Obok znajduje się także bezpłatny parking i kilka barów.

Oprna Bay i okoliczne zatoczki

W miejscowości Stara Baška i nieopodal możemy znaleźć kilka ciekawych plaż, które nie są oblegane przez turystów, głównie z powodu utrudnionej dostępności. Tak jest w przypadku Oprna Bay i okolicznych zatoczek. Trzeba tu podjechać samochodem, zaparkować gdzieś pod skałą z boku ulicy i zejść czasem stromą drogą do wybranej zatoki. Ja wybrałam akurat pobliską do Oprna Bay, ponieważ przy tej po prostu nie było miejsca na samochód pod skałą 😀 Polecam poszukanie na Krk dzikich plaż, są jeszcze piękniejsze niż te przygotowane dla turystów!

Źródło zdjęcia: https://hitchedtotravel.com/oprna-bay-krk-and-zaglav-beach/

Immortelle Farm

Niewiele osób wie, że na wyspie Krk można odwiedzić farmę specjalizującą się w hodowli kwiatu immortelle, który wykorzystywany jest w produkcji różnego rodzaju kosmetyków (np. firma L’occitane). Farmę na Krk można zwiedzać, należy jednak wcześniej umówić się telefonicznie. Jeśli dopisze Wam szczęście możecie też tu zobaczyć owce. Mi się nie udało niestety dostać do środka, ale może Wam dopisze szczęście 🙂 Więcej informacji na jej temat znajdziecie tutaj.

Źródło zdjęcia: https://activities.marriott.com/things-to-do/V28Hi3Eg0S77p7-immortelle-farm-island-krk
Źródło zdjęcia: Facebook Immortelle Farm island Krk

Plaža Voz

Jeśli zwiedziliście już większość plaż na Krk to polecam plażę Voz. Przyciąga ona turystów z jednego powodu – widoku na most prowadzący na Krk!

Wycieczka na Cres

Z Krk można łatwo dostać się na okoliczną wyspę Cres, która nie jest jeszcze aż tak popularna jak inne wyspy Chorwacji. Mi udało się ją szczęśliwie odwiedzić w 2019 roku i był to bardzo dobry wybór! Wyspa słynie przede wszystkim z owiec, które hodowane są tutaj na sporą skalę i można je spotkać przechadzając się na spacer po okolicy. Na miejscu można też zakupić masę pamiątek z ich podobiznami. Inną atrakcją, z której słynie Cres są sępy płowe, to jedyne miejsce w Chorwacji, gdzie można zobaczyć je na wolności. Można się udać do specjalnego centrum przyrody, aby je zobaczyć. Polecam także odwiedzenie stolicy wyspy Cres, czyli miasto Cres. Spędziłam tam kilka dni i tu naprawdę można wypocząć od mas turystów! Na miejscu możecie zobaczyć niewielkie stare miasto z masą kotów i wstąpić do tutejszych restauracyjek.

Na Cres można pojechać w ramach jednodniowych wycieczek organizowanych z Krk lub samemu przeprawić się samochodem.

Cres na wyspie Cres

Jeśli podobał Ci się wpis zostaw lajka lub komentarz! Możesz także pomóc w rozwoju bloga niewielką wpłatą – symbolicznym kosztem kawy! Z góry dzięki!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli interesuje Cię zwiedzanie Chorwacji zapraszam do wpisu na temat Wyspy Korčula: Korčula – jedna z najpiękniejszych wysp Chorwacji. Co zobaczyć na Korčuli?

7 thoughts on “Największa wyspa Chorwacji. Co zobaczyć na Krk?

 1. Fajny tekst , bardzo interesujące i obrazowe opisy . Muszę dodać jednak mała poprawkę a mianowicie najwęższej ulicy na świecie . Takowa znajduje się w Niemczech w mieście Reutlingen .

  Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s